Kako zmanjšati stroške energije, potrebne za stisnjen zrak, tudi v primeru, da zmanjšate obseg proizvodnje?
1. Odpravite puščanja zraka
Netesnost sistema stisnjenega zraka je eden od vzrokov nepotrebne porabe energije pri sistemih za stisnjen zrak, saj lahko le 3 mm velika luknjica povzroči povečano porabo energije, ki vas lahko veliko stane. Po nekaterih ocenah je lahko pri celotni porabi stisnjenega zraka tudi do 30 % porabe zaradi izgub, ki so posledica puščanja.
Če vaš obrat trenutno obratuje z zmanjšano kapaciteto, priporočamo, da izkoristite čas in preverite, ali sistem kje pušča. Če želite preveriti tesnost sistema, lahko zračni kompresor zaženete tudi v času, ko proizvodnja ne teče. Z zatesnitvijo sistema boste takoj prihranili denar.
2. Zmanjšajte tlačni razpon
3. Toploto, ki nastaja ob stiskanju zraka, z rekuperacijo izkoristite kot vir energije
Rekuperacija odpadne toplote zračnih kompresorjev je odlična priložnost za prihranke v proizvodnji. Brez rekuperacije se toplota odvaja v ozračje prek hladilnega sistema in toplotnega sevanja. Količina energije, ki jo je mogoče pridobiti z rekuperacijo, je odvisna od velikosti in števila ur delovanja kompresorja. Običajno se lahko izkoristi nad 70% vložene energije.
Z rekuperacijo toplote iz stisnjenega zraka se zmanjšajo vaše potrebe po nabavi energije za druge namene, na primer za segrevanje vode. To zmanjšanje ne pomeni samo manjših stroškov, temveč tudi zmanjšanje izpusta CO2 oziroma vašega ogljičnega odtisa.
4. Poskrbite, da boste namestili pravo vrsto kompresorja
Pri večini proizvodnih procesov raven potreb v različnih obdobjih niha, kar pomeni, da lahko kompresorji dlje časa delujejo brez obremenitve oziroma v prostem teku (ne proizvajajo stisnjenega zraka). Če kompresorje s fiksno hitrostjo nadomestite z enotami s pogoni s prilagodljivo hitrostjo, lahko veliko prihranite, saj stisnjen zrak proizvajajo, samo kadar ga potrebujete. S tem tudi zmanjšate neobremenjeno delovanje kompresorja, ki po nepotrebnem porablja energijo. (Kompresor s prilagodljivo hitrostjo VSD povprečno prihrani 35 % energije, medtem ko lahko kompresor VSD+ prihrani celo do 45 % v primerjavi s kompresorjem s fiksno hitrostjo).
Kompresor s fiksno hitrostjo ima omejeno število zagonov na uro, zato del časa teče brez obremenitve, saj to preprečuje prepogosto zaganjanje in posledično pregrevanje motorja. Ker kompresor s prilagodljivo hitrostjo nadzorovano pospešuje in upočasnjuje delovanje motorja, je mogoče večje število zagonov in zaustavitev na uro ter sočasno preprečevanje sunkovite rasti porabe električnega toka.
5. Ne pozabite, kako pomembno je redno vzdrževanje
Zanesljivo oskrbo s stisnjenim zrakom boste najbolje zagotovili s pravilnim vzdrževanjem svoje kompresorske opreme. To pomeni naložbo v redno preventivno vzdrževanje, s katerim boste ohranili učinkovitost novega kompresorja oziroma izboljšali delovanje starega.
Ne glede na to, ali se odločite samo za redno vzdrževanje, za vključitev v program načrtovanega vzdrževanja – sklenitev servisne pogodbe, ki ga center za kupce kompresorjev Atlas Copco izvaja v vnaprej določenih intervalih, ali za celovit paket prevzema popolne odgovornosti, ki zajema tudi okvare, je bistveno upoštevati, da ni nujno, da se delovanje stroja z leti poslabša. Z rednim vzdrževanjem lahko podaljšate čas, ko vaša oprema deluje brez prekinitev in učinkovitost porabe energije. Če ga ne izvajate, to pomeni možnost več zaustavitev, večjo porabo energije in morebitne posredne okvare.
Center za prodajo in servis kompresorjev Atlas Copco v Sloveniji ima usposobljeno ekipo serviserjev za servisiranje ter popravila kompresorjev in svojim naročnikom zagotavlja servisno storitev 24/7 na telefonski števili 01/56-00-715.