Koji generator azota je pravi za vašu namenu?
Želite potpunu nezavisnost od dobavljača azota? Rešenje je vaš sopstveni generator azota. Naši generatori izvlače azot iz suvog komprimovanog vazduha uklanjanjem molekula kiseonika. Ovde možete saznati kako funkcionišu generatori azota i koja je varijanta najbolja za vašu primenu.
Čitajući naš članak o prednostima proizvodnje azota u vašem postrojenju, možete dobiti potpunu sliku o prednostima koje generator azota može doneti vašem poslovanju.
Generatori azota - kako se odvaja azot
U osnovi postoje tri metode za generisanje azota, od kojih su samo dve izvodljive u sopstvenom postrojenju. Pored zahteva za prostorom, operativni i bezbednosni zahtevi su takođe znatno veći.
Ali postoje i „kućne“ opcije za generisanje azota: adsorpcija promene pritiska (PSA) i membranska tehnologija.
Kako se proizvodi azot pomoću PSA tehnologije?
Skraćenica PSA je izvedena iz engleskog izraza "Pressure Sving Adsorption". U osnovi, generator odvaja azot uz pomoć specijalnog ugljeničnog sita (tzv. ugljenično molekularno sito ili CMS) od dovedenog vazduha.
Ovo funkcioniše relativno jednostavno, pošto se neželjeni molekuli skupljaju u sito, dok se azot koncentriše uzvodno i ulazi u kontejner za skladištenje (rezervoar za azot). Nakon što ekran dostigne određeni nivo zasićenja, on se isprazni i spreman je za sledeći ciklus proizvodnje azota.
Primenom ove tehnologije, može biti proizveden azot visoke čistoće (95-99,999%) za upotrebu u sledećim primenama:
Industrija hrane i pića
Prerada metala i plastike
Elektronika
CNC mašine - lasersko sečenje
PSA generator azota može da radi non-stop zahvaljujući sistemu za nadzor koji kontroliše kvalitet gasa (čistoću azota) i izdaje poruke upozorenja ako vrednosti izađu iz predviđenog opsega. Pored toga, veća efikasnost ove tehnologije se ogleda u povećanju čistoće azota.
Proizvodnja azota pomoću membranskih generatora
Membranski generatori azota koriste jednostavnu tehnologiju i potreban im je samo suv, čist vazduh za proizvodnju azota. Vazduh prolazi kroz membranska vlakna i ona brzo apsorbuju vodu i kiseonik, dok se izdvajaju azot i argon.
Generator ima nekoliko membrana sa sopstvenim ulazima za vazduh koji odvajaju azot na izlazu od neželjenih ostataka vazduha (permeata)
Zbog malog otiska, bržeg pokretanja i, pre svega, tišeg rada, ova tehnologija je pogodnija za otvorenu instalaciju, gde ljudi i dalje rade. Pored toga, jednostavan princip rada dovodi do nižih troškova održavanja.
Međutim, iako je to jednostavna tehnologija, čistoća azota (90 do 99%) može da pati, pa se membranski generatori azota više koriste za "grube primene" kao što su:
Azot za zaštitu od požara
Naduvavanje guma sa azotom
Azot u naftnoj industriji
Azot u pomorskom saobraćaju
Zaključak
Na kraju krajeva, izbor generatora azota zavisi od čistoće azota koju želite i vaših zahteva za kapacitetom sistema i lakoćom održavanja.
Koji generator azota je pravi za vašu namenu?