10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Trendovi u postrojenjima za tretman otpadnih voda - za još efikasniju fabriku

Vreme čitanja - oko 3 minuta

Efikasnost je naziv igre modernih postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Nažalost, mnogi objekti su izgrađeni pre više decenija i postaju sve skuplji za rad. Možda je zato efikasnije i isplativije da potražite  pametniji način da nadogradite svoje postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda kako biste ispunili najnovije energetski efikasne standarde. Prelazak na novije tehnologije, kao što su dubinska aeracija (pomoću mehurića), mogla bi vam pomoći da smanjite operativne troškove.

Značaj efikasnog sistema aeracije

Hajde da ukratko pogledamo zašto je efikasnost sada mnogo važnija. S jedne strane, ima smisla za poslovanje trošiti što je moguće manje energije i održavati troškove niskim. Ovo je posebno tačno u vremenima visokih cena energije i nesigurnosti u snabdevanju. S druge strane, vlade sve više zahtevaju efikasnost i da sva preduzeća učine svoj deo da pomognu u smanjenju emisije ugljenika.

Međutim, efikasnost nikada ne može doći na račun pouzdanosti. Aeracija je jednostavno previše važna za postrojenja za otpadne vode.

Razlika između površinske aeracije i dubinske aeracije

Kao što je gore navedeno, mnoga postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda izgrađena su u prošlom veku. To znači da im je potrebna nadogradnja. U nekim slučajevima ova modernizacija možda neće zahtevati velika ulaganja. U drugim slučajevima, možda će biti potrebni veći troškovi unapred da bi se ispunili današnji standardi efikasnosti. Još 1970-ih, 80-ih i 90-ih, energija je naizgled bila beskrajno dostupna po niskoj ceni. Zbog toga mnoga postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koriste mehanički sistem aeracije. Tada je to bilo isplativo rešenje, ali ne i efikasno: prenos kiseonika u vodu je veoma ograničen. Sa porastom cene energije, sve više operatera za tretman otpadnih voda se okreće drugoj tehnologiji: pomoću mehurića tj. aeracije. Zbog direktnog ubrizgavanja vazduha/kiseonika u rezervoar za vodu, to je mnogo isplativiji način da se vazduh dovede tamo gde je potreban. Postavljanje sistema za aeraciju sa finim mehurićima zahteva prilično ulaganja, ali odabir sistema koji radi sa rastvorenim kiseonikom će se dugoročno isplatiti. Odlučivanje za energetski efikasnu instalaciju duvaljki pomoći će vam da dodatno smanjite operativne troškove.

Postrojenja za preradu otpadnih voda 4.0

Još jedan odličan način za smanjenje operativnih troškova je da se prihvate sve prednosti koje Industrija 4.0 može da ponudi.

Sa sve više i više merenja i parametara uključenih u kontrolu, rad, pa čak i modeliranje postrojenja za otpadne vode, ima smisla u potpunosti iskoristiti međusobnu povezanost različitih izvora i sistema.

Što je kvalitet podataka veći, to ćete bolje moći da donosite odluke o tome kako da upravljate postrojenjem. Na primer, uzvodni senzori mogu pomoći u određivanju potreba za aeracijom fabrike. Mnogi sistemi već uzimaju u obzir doba dana, očekivane padavine, itd. Imati ovakvu vrstu podataka na raspolaganju može vam se učiniti kao nezamislivo.

Ali čak i vaš sistem komprimovanog vazduha može vam pomoći da posao obavite efikasnije. Danas su dostupne mnoge tehnologije daljinskog nadzora i upravljanja, kako na nivou pojedinačnih jedinica tako i za vašu kompletnu instalaciju. Sve ove tehnologije se mogu povezati sa vašim SCADA sistemom, pojednostavljujući proces donošenja odluka i optimizujući rad.

Korišćenje prednosti proizvodnje biogasa i povrata toplote

Bilo da koristite biogas proizveden na licu mesta ili ga ubacujete u sistem, i ovde komprimovani vazduh igra ulogu. Duvaljke i kompresori za biogas su efikasna rešenja za uklanjanje neželjenih gasova i njihovo kompresovanje za ponovno ubrizgavanje u mrežu.

Ali čak i najefikasnija oprema za komprimovani vazduh koristi energiju i, u tom procesu, proizvodi toplotu. Sa jedinicom za povrat energije, proizvedena toplota/toplota se može koristiti na drugim mestima, na primer, za grejanje zgrada. Na kraju krajeva, efikasna operacija otpadnih voda ne dopušta da ništa propadne.

ZS ZL