Vijčani vazdušni kompresori sa VSD pogonom – kako uštedeti na potrošnji energije
Vijčani vazdušni kompresori s frekventnom regulacijom smanjuju troškove energije tako što generišu samo potrebnu količinu komprimovanog vazduha. Evo na koji način oni funkcionišu
Vijčani kompresori sa VSD – Kako uštedeti na potrošnji energije
Procenjeno vreme čitanja: 5 minuta
Potreba za vazduhom varira u skoro svakom proizvodnom okruženju. Na kraju krajeva, ne radi svako preduzeće punim kapacitetom svakog sata, svakog dana u godini. Veliki proizvođači bi i mogli, ali skoro sva mala i srednja preduzeća imaju periode tokom kojih je proizvodnja manja. Zato nema smisla da kompresor proizvodi istu količinu vazduha najprometnijeg proizvodnog dana kao, na primer, za vreme praznika. Međutim, to je upravo ono što mnogi vijčani vazdušni kompresori sa fiksnom brzinom rade. To bi moglo da funkcioniše u proizvodnim okruženjima gde je potražnja za vazduhom slična sve vreme, ali studije su pokazale da se velika većina svih instalacija suočava sa značajnim promenama u smislu potražnje za vazduhom. U više od dve trećine njih ciklus opterećenja je između 40 i 80%. U većini ovih slučajeva, nema smisla koristiti vijčani vazdušni kompresor s fiksnom brzinom. Na kraju krajeva, oko 70% ukupnih troškova tokom radnog veka standardnog kompresora može se pripisati troškovima električne energije, što znači da je pokretanje kompresora brzinom koja proizvodi previše vazduha izuzetno neefikasno.
Pogledajte video da saznate više o GA VSD+ vazdušnom kompresoru
Proizvodite potrebnu količinu vazduha
Na sreću, postoji rešenje: kompresori s frekventnom regulacijom (VSD - Variable Speed Drive). Oni ne proizvode stalno količinu vazduha koja vam je potrebna tokom vašeg najprometnijeg dana. Umesto toga, uvek proizvode onoliko vazduha koja odgovara vašim trenutnim potrebama. Posledica takvog načina rada vijčanih vazdušnih kompresora s frekventnom regulacijom je značajno smanjenje vašeg utroška energije.
Velika ušteda
Tokom vremena, ušteda se brzo nakupi. Na primer, GA VSD kompresor iz Atlas Copco proizvodnje ostvaruje uštedu energije od čak 35%, a VSD+ kompresor ostvaruje 50% uštede energije u proseku. Kako? Pored toga što omogućava da protok vazduha odgovara potražnji, Atlas Copco VSD proizvodi nemaju prazan hod.
Pod praznim hodom se podrazumeva rad od trenutka kada kompresor više ne mora da proizvodi komprimovani vazduh i oslobađa se unutrašnjeg pritiska (ovaj proces je poznat i kao izduvavanje). Tokom ovog perioda pražnjenja, potražnja u proizvodi mora da se posluži vazduhom koji se nalazi u rezervoaru vazduha i cevima. Ipak, Atlas Copco GA VSD+ rotacioni vijčani kompresor sa ubrizgavanjem ulja može da se pokrene i zaustavi pod punim pritiskom sistema, a bez potrebe da se isprazni.
Takođe nema gubljenja vremena u praznom hodu ili gubitaka tokom njegovog rada, a prevazilazi se i nadoknada zbog najveće potrošnje struje struje tokom pokretanja.
Izbor vijčanog vazdušnog kompresora koji odgovara vašim potrebama
Da biste pronašli pravi model, morate odrediti najveću i najmanju vrednost potrošnje komprimovanog vazduha. To vam pomaže da nadgledate i merite koliko vam je električne energije potrebno da generišete sav komprimovani vazduh koji vam je potreban. Za ovo morate da izračunate Specific Energy Requirement (SER) - specifičnu potrebnu energiju, što znači količinu energije koja je potrebna za isporuku 1 litra slobodnog vazduha (FAD) pod određenim pritiskom. Konačno, VSD vijčani vazdušni kompresori impresioniraju širokim odnosom stepena smanjenja. Smanjenje je deo protoka pri punom opterećenju koji kompresor može da podnese bez prednapona. Veći stepen smanjenja znači da postoji veliki operativni raspon između njegovog maksimalnog i minimalnog kapaciteta. Uz sve ove prednosti, lako je shvatiti zašto su Atlas Copco-ovi VSD vijčani vazdušni kompresori popularan izbor za preduzeća u svim granama industrije.
Pitajte stručnjaka za sisteme komprimovanog vazduha o tome koje su najbolje opcije za vaše potrebe.