Pramoninėje aplinkoje kylantis triukšmas daro didžiulį poveikį sveikatai, prisideda prie ilgalaikio klausos praradimo, padidėjusio streso ir kitų fizinių bei psichologinių padarinių.
Triukšmo žala yra tikra. Didelis triukšmo lygis gali sukelti ilgalaikius klausos sutrikimus, padidėjusį kraujospūdį ir chronišką stresą, o tai ypač aktualu gamybos darbuotojams, kurie nuolat susiduria su triukšminga įranga ir procesais.
Dėl potencialios triukšmo žalos yra būtina naudoti specialias prevencines priemones.
Aukštas garso lygis gamybos pramonėje
Daugelyje įvairių gamybos procesų būna aukštas garso lygis, todėl triukšmas dažnai viršija sveikatai nekenksmingas ribas (iki 80 dB). Nors ne kiekvienas garsas gali būti tiesiogiai kenksmingas, ilgalaikis jo poveikis gali sukelti stresą ir nuovargį, ypač tose vietose, kur įranga ir mašinos nuolat dirba aukštų decibelų garsu.
Gamybos aplinka geras to pavyzdys, nes joje įvairių įrankių skleidžiami persidengiantys garsai papildomai sustiprina triukšmo poveikį. Daugelyje pramonės sričių, pavyzdžiui, metalo gamyboje ar automobilių surinkime, vyksta procesai, kurių metu foninio triukšmo lygis gali viršyti saugias ribas, todėl darbuotojams kyla didelė klausos ir kitų sveikatos problemų rizika.
Sumažinti bendrą triukšmo lygį gali atrodyti sudėtinga dėl daugybės šaltinių, tačiau tai labai svarbu tiek darbuotojų sveikatai, tiek įmonės produktyvumui.
Gamybos procesų keliamas triukšmas
Gamybos procesai pasižymi dideliu garso lygiu, kuris tiesiogiai veikia darbuotojų sveikatą ir produktyvumą. Tokiuose procesuose kaip šlifavimas, kniedijimas bei skaldymas dėl vibracijos ir smūgių sukuriamas didelis triukšmas.
Pavyzdžiui, šlifuojant abrazyvinės medžiagos liečiasi su metaliniais paviršiais ir kyla stiprus triukšmas, kadangi dėl paviršiaus trinties atsiranda aukšto dažnio garsai. Panašiai ir kniedijant naudojamos jėgos, kurios gali atsimušti per medžiagas ir gerokai padidinti aplinkinį triukšmo lygį. Šių galingų, profesionalių įrankių dėka susikuria pastovios aplinkos su aukštais decibelų lygiais.
Tačiau triukšmo riziką galima sumažinti naudojant garsą izoliuojančias medžiagas, tinkamą aprangą bei mažiau triukšmo skleidžiančius profesionalius įrenginius.
Kaip triukšmas veikia žmogaus sveikatą?
Garsas, kaip mes jį suvokiame, tampa kenksmingas, kai peržengia tam tikras ribas ir virsta triukšmu - nepageidaujamu garsu, kuris trukdo susikaupti, mažina komfortą ir kenkia sveikatai. Didelio garso lygio poveikis gamybos aplinkoje pažeidžia vidinės ausies plaukuotąsias ląsteles, todėl ilgainiui negrįžtamai prarandama klausa. Profesinis klausos praradimas yra vienas iš pagrindinių su darbu susijusių sutrikimų pramonėje, o vien Jungtinėse Amerikos Valstijose maždaug 22 milijonai darbuotojų kasmet patiria potencialiai žalingo triukšmo poveikį.
Triukšmas daro poveikį sveikatai įvairiais lygmenimis. Net ir nedidelis triukšmas yra žinomas išsiblaškymo šaltinis, dėl kurio mažėja koncentracija ir didėja nuovargis. Garsus, nuolatinis triukšmas didina streso hormonų kiekį, o tai gali prisidėti prie širdies ir kraujagyslių problemų, tokių kaip hipertenzija, atsiradimo.
Gamybos darbuotojams, kurie dažnai dirba prie garsiai veikiančių mašinų ar įrankių, triukšmas daro didelį poveikį: be tiesioginio klausos praradimo, jie susiduria su streso sukeltomis ligomis, tokiomis kaip nerimas, nuovargis ir galvos skausmai. Šis poveikis rodo, kad triukšmo sauga turėtų būti ne tik klausos apsaugos priemonė, bet ir platesnio masto rizikos sveikatai mažinimo priemonė.
Norint apsaugoti darbuotojus, reikia aiškių reguliavimo gairių ir nuoseklių prevencinių priemonių, tokių kaip asmeninės apsaugos priemonės (AAP) ir reguliari triukšmo lygio stebėsena, įgyvendinimo.
Tiukšmo saugos taisyklės
Siekiant apsaugoti darbuotojus nuo per didelio triukšmo poveikio, buvo priimti įstatymai ir taisyklės.
Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje didžiausios leistinos triukšmo poveikio ribos yra tokios, kurios sumažina nepataisomos žalos tikimybę - 80, 85 ir 87dB(A).
Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose, remiantis OSHA standartais, siekiant apsaugoti darbuotojus, nustatytos konkrečios triukšmo poveikio ribos 8 valandų darbo dienai.
Kitos šalys, pavyzdžiui, Kinija, taip pat vykdo politiką, kuria siekiama apsaugoti pramonės darbuotojus nuo su triukšmu susijusių sveikatos problemų.
Šiose taisyklėse reikalaujama, kad įmonės įgyvendintų triukšmo valdymo strategijas, įskaitant garso izoliaciją, ausų apsaugą ir mašinų techninę priežiūrą, siekiant sumažinti nuolatinio stipraus triukšmo poveikį darbuotojams.
Šių standartų laikymasis yra labai svarbus siekiant sumažinti profesinės klausos praradimo atvejų skaičių ir su tuo susijusią riziką sveikatai.
Šalis / regionas | Ribinės poveikio vertės |
Europos direktyvoje nustatytos trys poveikio ribos | 80, 85 ir 87 dB(A) |
Jungtinėse Amerikos Valstijose poveikio ribas reglamentuoja OSHA 1910.95 standartas „Profesinio triukšmo poveikis“. | 90 dB(A) |
Kinija | 85 dB(A) |
Pramonės darbo vietose yra labai svarbios prevencinės strategijos. Darbdaviai privalo reguliariai vertinti triukšmo lygį, kad nustatytų pavojingas zonas ir procesus, ir užtikrinti, kad darbuotojai naudotų asmenines apsaugos priemones, pavyzdžiui, ausų kištukus arba triukšmą slopinančias ausines, kai garsas viršija reglamentuojamą lygį.
Virš to, taikant inžinerines kontrolės priemones, pavyzdžiui, triukšmą slopinančias medžiagas ir reguliarią techninę priežiūrą, gerokai sumažėja mašinų ar įrankių keliamo triukšmo poveikis. Tais atvejais, kai vien garso izoliacijos nepakanka, administracinės kontrolės priemonės, pavyzdžiui, užduočių rotacija ir laiko, praleidžiamo didelio triukšmo zonose, ribojimas, dar papildomai padeda sumažinti triukšmo poveikio riziką.
Du pagrindiniai triukšmo šaltiniai, susiję su elektrinių įrankių naudojimu
Pačio įrankio keliamas triukšmas
Visi priveržimo įrankiai, pneumatiniai ar elektriniai, yra triukšmingesni už patį procesą (išskyrus kelias išimtis). Dideli pneumatiniai priveržimo įrankiai yra triukšmingi ir pridės triukšmo gamybos procesui. Maži pneumatiniai ir elektriniai įrankiai turės nedidelę įtaką bendram garso lygiui, nes deklaruojamas gerokai mažesnis nei 70 dB(A) lygis.
Mažo greičio ekscentrinių šlifuoklių ir gręžtuvų triukšmas dažnai kyla iš įrankių, o didelio greičio versijų triukšmo šaltinį atskirti sunkiau.
Proceso keliamas triukšmas
Šlifavimo, skaldymo, kniedijimo ir kai kurių kitų medžiagų šalinimo procesų keliamas triukšmas priklauso nuo proceso. Nors patys įrankiai gali būti triukšmingi, procesas dažnai būna triukšmingesnis. Šlifuojant daug triukšmo sukelia abrazyvo ir ruošinio kontaktas. Smūginių įrankių keliamas triukšmas yra įrankio sukeliamų ruošinio virpesių, dėl kurių ruošinys vibruoja, pasekmė. Vibruojantis ruošinys veikia kaip garsiakalbis, todėl generuojamas vadinamasis vibracijos sukeliamas triukšmas.
Ruošinio sukeliamas vibracijos triukšmas taip pat dažnai pasitaiko priveržiant varžtus smūginiais veržliasukiais ir impulsiniais įrankiais ant silpnų konstrukcijų, pavyzdžiui, didelių sijų ir metalinių plokščių.
Kaip „Atlas Copco“ prisideda prie triukšmo daromos žalos gamybos pramonėje?
„Atlas Copco“ pirmauja kuriant priemones ir technologijas, padedančias sumažinti žalingą triukšmo poveikį gamybos pramonėje.
Daugelis mūsų pažangių elektrinių įrankių sukurti taip, kad veiktų mažesniu triukšmo lygiu, nesumažinant našumo.
Pavyzdžiui, „Atlas Copco“ Tensor ES įrankiai yra puiki alternatyva tradiciniams pneumatiniams įrankiams dėl didesnio tikslumo, mažo triukšmo ir vibracijos lygio bei įvairių priveržimo valdymo galimybių. Be įmontuotų LED lempučių, užtikrinančių grįžtamąjį ryšį su operatoriumi, „Tensor ES“ turi modulinę konstrukciją, kad būtų lengviau atlikti techninę priežiūrą ir aptarnavimą.
Atlas Copco taip pat turi platų tyliai veikiančių kompresorių asortimentą, įskaitant G, GA, SF, SF+, VSD, VSD+ serijas.
Šių serijų kompresoriai dirba tyliau nei 80 dB, kadangi juose yra naudojama speciali sraigtinė technologija, kuri smarkiai sumažina vibraciją, bet ir užtikrina patikimą suslėgto oro šaltinį. Palyginimui, vidutinis stūmoklinio kompresoriaus keliamo triukšmo lygis yra 85 dB.
Atlas Copco siekia nuolat diegti naujoves triukšmo mažinimo srityje, gaminti tylesnius įrankius ir kurti ergonominius sprendimus, kuriuose pirmenybė teikiama darbuotojų saugai ir komfortui.
Kaip matuojame savo gaminių garso lygį
Ergonomikos menas: atsisiųskite mūsų vadovą