CO2 mažinimas tapo pagrindiniu pramoninės gamybos klausimu, nes įmonės visame pasaulyje patiria vis didesnį spaudimą mažinti savo anglies dioksido išmetimus. CO2 pėdsakas prisideda prie klimato kaitos, kuri kelia rimtą grėsmę ekosistemoms ir žmonių gyvybei, todėl jo kiekio mažinimas yra labai svarbus kuriant tvarią ateitį.
Gamintojai turi rasti veiksmingų būdų, kaip sumažinti savo poveikį aplinkai, priimti sprendimus, kurie ne tik padidintų veiklos efektyvumą, bet ir prisidėtų prie pasaulinės kovos su klimato kaita. Pateikiame tris strategijas, padedančias sumažinti CO2 išmetimą pramonės procesuose.
Kas yra CO2 pėdsakas?
CO2 pėdsakas, arba anglies pėdsaku, - tai bendras CO2 kiekis, tiesiogiai ar netiesiogiai susidarantis dėl žmogaus veiklos. Tai gali būti išlakų, susidarančių deginant iškastinį kurą energijai gauti, gamybos procesuose, transporte ir kitoje veikloje, kuri priklauso nuo energijos vartojimo. CO2 pėdsakas paprastai matuojamas masės vienetais, pavyzdžiui, CO2 kilogramais arba tonomis. CO2 matavimas yra konkrečių veiksmų ar organizacijų poveikio aplinkai rodiklis.
Pramonės gamintojų atveju CO2 pėdsakas apima visą visoje tiekimo grandinėje susidariusį išmetamųjų teršalų kiekį. Tai apima ne tik išmetamųjų teršalų kiekį, susidarantį eksploatuojant mašinas ir gamybos įrenginius, bet ir išmetamųjų teršalų kiekį, susijusį su žaliavų gavyba, prekių gabenimu ir atliekų šalinimu. Kiekvienas gamybos ir veiklos etapas prisideda prie bendro įmonės anglies dioksido pėdsako, todėl labai svarbu stebėti ir valdyti išmetamųjų teršalų kiekį visais lygmenimis.
Suprasti CO2 pėdsaką labai svarbu įmonėms ir asmenims, norintiems sumažinti savo poveikį aplinkai. Apskaičiavę savo pėdsaką, gamintojai gali nustatyti, kuriose veiklos srityse išmetama daugiausiai teršalų, ir parengti tikslines strategijas jiems sumažinti. Pavyzdžiui, perėjimas prie atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, energijos vartojimo efektyvumo didinimas arba tvaresnių gamybos metodų taikymas gali gerokai sumažinti įmonės CO2 pėdsaką.
Pastaraisiais metais daugelis įmonių pradėjo stebėti savo anglies pėdsakus kaip platesnių tvarumo iniciatyvų dalį. Dažnai tai apima išsamią energijos naudojimo, transporto išmetamų teršalų ir kitų veiksnių, lemiančių anglies dioksido kiekį, analizę. Šių išmetamųjų teršalų kiekio stebėjimas padeda įmonėms nustatyti išmatuojamus mažinimo tikslus ir suderinti savo pastangas su tarptautiniais klimato kaitos tikslais, pavyzdžiui, nurodytais Paryžiaus susitarime.
Didėjant pasauliniam supratimui apie klimato kaitą, CO2 pėdsako mažinimas tampa itin svarbiu žingsniu skatinant tvarią pramonės praktiką ir mažinant žalą aplinkai.
CO2 mažinimo priežastys
Yra keletas įtikinamų priežasčių, kodėl pramonės gamintojams būtina mažinti CO2 kiekį. Visų pirma, CO2 emisijų mažinimas yra labai svarbus kovojant su klimato kaita, kurią daugiausia lemia per didelis šiltnamio efektą sukeliančių dujų, įskaitant anglies dioksidą, išsiskyrimas. Dėl klimato kaitos kyla pasaulinė temperatūra, tirpsta ledynų dangos ir kyla ekstremalių oro sąlygų, kurios kelia didelį pavojų tiek natūralioms ekosistemoms, tiek žmonėms.
Virš to, daugelis vyriausybių nustato griežtesnes aplinkosaugos taisykles, pagal kurias įmonės privalo mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį. Laikydamosi šių taisyklių įmonės ne tik išvengia nuobaudų, bet ir tampa tvaraus vystymosi lyderėmis. Vartotojai ir investuotojai vis dažniau teikia pirmenybę įmonėms, kurios teikia prioritetą aplinkosauginei atsakomybei, todėl CO2 kiekio mažinimas tampa pagrindiniu veiksniu siekiant išlaikyti konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.
Be reguliavimo ir rinkos spaudimo, mažinant išmetamo CO2 kiekį dažnai sutaupoma lėšų. Didindami energijos vartojimo efektyvumą ir optimizuodami išteklių naudojimą, gamintojai gali sumažinti savo veiklos išlaidas ir kartu sumažinti poveikį aplinkai. Todėl CO2 emisijų mažinimas yra ir etiška, ir finansiškai pagrįsta pramonės įmonių strategija.
Leistinas CO2 kiekis
Leistinas CO2 kiekis - tai didžiausias anglies dioksido kiekis, kurį galima išleisti į atmosferą nesukeliant žalingo poveikio aplinkai. Šiuos lygius dažnai nustato reguliavimo institucijos, pavyzdžiui, Europos Sąjunga, JAV aplinkos apsaugos agentūra (EPA) ir kitos tarptautinės organizacijos. Paprastai leistini CO2 kiekiai nustatomi atsižvelgiant į pramonės sektorių, įrenginio dydį ir gamybos procesų tipą.
2015 m. Paryžiaus susitarime nustatytas pasaulinis tikslas - apriboti temperatūros kilimą, kad jis būtų gerokai mažesnis nei 2 °C, palyginti su ikipramoninio laikotarpio lygiu, ir stengtis apriboti kilimą iki 1,5 °C. Norint pasiekti šį tikslą, visuose sektoriuose turi būti gerokai sumažintas išmetamo CO2 kiekis, o daugelis šalių nustatė konkrečius anglies dioksido kiekio mažinimo tikslus.
Gamintojams už leistinų CO2 kiekių viršijimą gali grėsti baudos, teisiniai veiksmai ar net veiklos sustabdymas. Įmonėms labai svarbu neviršyti leistinų normų, investuojant į tvarias technologijas ir taikant geriausią praktiką, kuri riboja išmetamo anglies dioksido kiekį.
Atidžiai stebint išmetamo CO2 kiekį ir įgyvendinant jo mažinimo strategijas galima užtikrinti, kad būtų laikomasi šių taisyklių, ir prisidėti prie pasaulinių pastangų kovoti su klimato kaita.
Kaip sumažinti CO2 išmetimą?
Yra keletas veiksmingų būdų, kaip sumažinti CO2 išmetimą pramoninėje gamyboje. Vienas iš pagrindinių būdų - didinti veiklos efektyvumą taikant klaidų prevencijos technologijas ir automatizavimą, kuris padeda sumažinti gamybos atliekas ir energijos suvartojimą. Be to, perėjimas nuo pneumatinių įrankių prie elektra varomų įrankių su pažangiomis stebėjimo galimybėmis gali optimizuoti energijos suvartojimą ir sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį.
Kitas būdas - gerinti darbo vietos ergonomiką ir mažinti medžiagų švaistymą naudojant patobulintas operatorių darbo vietas. Padarius gamybos procesus tvaresnius, įmonės gali gerokai sumažinti savo CO2 pėdsaką, išlaikydamos aukštos kokybės gamybos standartus.
Pasaulio ekonomikos forumo (angl. The World Economic Forum) duomenimis, pramonės sektoriui, kuriam priklauso ir gamybos pramonė, tenka penktadalis viso pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Be to, šiame sektoriuje sunaudojama maždaug pusė pasaulio energijos išteklių. Todėl gamybos įmonėms būtina nedelsiant efektyviau ir tvariau naudoti ribotus išteklius. Sumažinti savo anglies dioksido pėdsaką.
Ir jos planuoja tai daryti. BCG apklausoje 80 proc. pramonės gamintojų nurodė, kad jų įmonė planuoja pereiti prie neutralizuoto anglies dioksido kiekio. Pateikiame tris galimus būdus, kurie padės jums įsitraukti į šią iniciatyvą ir tvariau valdyti gamybos procesus.
#1 - Klaidų mažinimas
Dėl operatorių daromų gamybos klaidų tenka ne tik brangiai kainuojančius gaminius perdaryti ir atšaukti, bet ir eikvoti medžiagas bei energiją. Operatoriui patogios įrankių vietos nustatymo sistemos užtikrina, kad surinkimo įrankiai veiktų tik tada, kai jie naudojami tinkamoje gamyklos vietoje, tinkamoms užduotims atlikti ir tinkamoms dalims bei gaminiams. Intuityvios sąsajos, pavyzdžiui, kompiuterinės regos sistemos, sąveikauja su operatoriumi jam dirbant ir teikia pastovią pagalbą. Tai sumažina operatoriui tenkančią atsakomybę ir padeda jam atlikti užduotis tinkama tvarka.
Tačiau daugelį klaidų žmogui dažnai per sunku aptikti. Nuo klaidų apsauganti programinė įranga ir valdymo sistemos stebėsenos sprendimai padeda ne tik užkirsti kelią tokioms klaidoms, jas nustatyti ir ištaisyti, bet ir sumažina brangių, daugkartinių ir nuolatinių kokybės patikrinimų išlaidas. Be žmogiškųjų klaidų rizikos gamyboje mažinimo, vietos nustatymo sistemos ir klaidų prevencijos sprendimai taip pat sutrumpina naujų operatorių mokymo laiką.
Minėtoje kokybės patikrinimų srityje „Atlas Copco QA Platform 4.0“ yra lankstus modulinis kokybės užtikrinimo sprendimas. Vienoje platformoje atliekami įrankių, sujungimų, vizualiniai ir matmenų patikrinimai sumažina kelių kokybės prietaisų poreikį. Kokybės standartus atitinkanti „QA Platform 4.0“ optimizuoja veiklos sąnaudas, nes sumažina defektų, perdarymų ir gaminių atšaukimų skaičių.
#2 - Veiklos efektyvumo ir saugos didinimas pasitelkiant automatizavimą
Automatizuojant atskirų operatorių darbo vietų valdymą, pagerėja darbo kokybė, našumas, mastelio keitimas ir lankstumas. Privalumai, sutrumpinantys prisitaikymo prie produktų asortimento pokyčių, efektyvumo ir našumo laiką. Visa tai pasiekiama mažinant veiklos sąnaudas ir gerinant investicijų grąžą.
Geriau kontroliuojant surinkimo procesą iki atskiros stoties, automatizavimas sumažina pakartotinių darbų ir atšaukimų skaičių. Medžiagos ir energija naudojamos efektyviau, o nereikalingų atliekų sumažėja iki minimumo. Be to, geresnis atsekamumas leidžia atlikti prognozuojamąją techninę priežiūrą, kuri dar labiau sumažina išteklių švaistymą.
Automatizavus varginančias, pavojingas, sunkias ir kitais atžvilgiais rizikingas gamybos procesų stočių operacijas, taip pat pagerėja darbo vietos ergonomika, todėl operatorių darbo aplinka tampa geresnė ir saugesnė.
#3 - Perėjimas prie elektrinių įrankių
Susidūrę su sunkumais, kylančiais tvirtinant ir sandarinant, gamintojai gali pasitelkti elektros energiją. Perėjus nuo pneumatinių prie elektra varomų priveržimo įrankių su integruotu valdikliu, lengviau valdyti ir stebėti sukimo momentą, kampą ir nuolydį. Be to, daugelis elektrinių įrankių gali rinkti, perduoti ir saugoti duomenis, taip palengvinant kokybės kontrolę ir atsekamumą viso priveržimo proceso metu. Privalumai, mažinantys išlaidas perdarymams ir atšaukimams.
Rankiniai ir belaidžiai elektriniai priveržimo įrankiai, kurie yra lengvi, maži ir pritaikyti dirbti ankštose patalpose, padeda spręsti operatoriaus nuovargio problemą. Operatoriui patogios savybės, užtikrinančios geresnę ergonomiką, sukuria geresnę ir saugesnę darbo aplinką operatoriams.
Jūsų tvarus pramoninės gamybos partneris
Mes, „Atlas Copco“ esame įsipareigoję siekti mokslu pagrįstų tikslų mažinti išmetamųjų teršalų kiekį pagal Paryžiaus susitarimą. Tai darydami, į savo anglies dioksido poveikį žiūrime kompleksiškai - nuo energijos vartojimo efektyvumo iki tvaresnės tiekimo grandinės. Tai susiję su išteklių naudojimo efektyvumo didinimu ir tvaresnių gamybos procesų skatinimu. Trumpai tariant, padedame sau ir savo klientams padaryti daugiau su mažiau.