Soluţiile noastre
Atlas Copco Rental
Solutions
Flota de echipamente de închiriat
Atlas Copco Rental
Accesorii
Flota de echipamente de închiriat
Compresoare de aer fără ulei
Flota de echipamente de închiriat
Compresoare de aer fără ulei
Compresoare de aer fără ulei
Compresoare de aer lubrifiate cu ulei
Flota de echipamente de închiriat
Compresoare de aer lubrifiate cu ulei
Compresoare de aer lubrifiate cu ulei
Flota de echipamente de închiriat
Generatoare de azot
Flota de echipamente de închiriat
Flota de echipamente de închiriat
Compresoare de aer şi soluţii vacuum
Solutions
Products
Compresoare de aer şi soluţii vacuum
Industrial condensate treatment solutions range
Products
Industrial condensate treatment solutions range
Industrial condensate treatment solutions range
Industrial condensate treatment solutions range
Industrial condensate treatment solutions range
Process gas and air equipment
Service & Parts
Compresoare de aer şi soluţii vacuum
Maximize your efficiency
Service & Parts
Maximize your efficiency
Maximize your efficiency
Maximize your efficiency
Maximize your efficiency
Compresoare de aer şi soluţii vacuum
Industrial Tools & Solutions
Solutions
Industries Served
Industrial Tools & Solutions
Aerospace
Industries Served
Aerospace
Aerospace
Aerospace
Aerospace
Foundries & Metal Fabrication
Heavy Equipment & Machinery
Original equipment manufacturer
Industries Served
Original equipment manufacturer
Original equipment manufacturer
Original equipment manufacturer
Original equipment manufacturer
Industries Served
Industries Served
Industrial Tools & Solutions
Service
Industrial Tools & Solutions
Atlas Copco service solutions
Service
Atlas Copco service solutions
Atlas Copco service solutions
Learn from our experts
Vacuum solutions

Compresoarele de aer 100% fără ulei PTS 1600 răcesc repede şi în siguranţă o turbină cu abur de 500 °C

În urmă cu aproximativ şase luni, una dintre cele mai mari centrale electrice din Hong Kong a avut nevoie de o revizie completă. Pentru a efectua lucrările de întreţinere necesare la turbina cu abur a centralei, aceasta a trebuit să fie oprită. Procesul de răcire naturală a turbinei ar fi fost necesitat foarte mult timp.

De aceea, împreună cu clientul, am căutat un mod sigur, eficient atât din punct de vedere al timpului, cât şi al costurilor, pentru a grăbi procesul de răcire, ţinând totuşi cont de reglementările stricte din Hong Kong privitoare la zgomot. Mulţumită coordonării eficiente şi echipamentului de ultimă generaţie, am reuşit să-i oferim clientului cea mai bună soluţie.

Clientul ne-a contactat în ajunul unei revizii complete la una dintre cele mai mari centrale electrice din Hong Kong. Principala sa problemă era răcirea turbinei cu abur a centralei, care poate însemna aproximativ 10 zile de inactivitate înaintea perioadei de întreţinere. Această întrerupere a activităţii putea duce la o pierdere potenţială de câteva milioane de dolari americani. Sarcina noastră era să grăbim procesul de răcire.

Răcirea unei turbine cu abur: o treabă riscantă şi care consumă timp!

Imediat după oprirea turbinei cu abur, temperatura rotoarelor încă este apropiată de 500 °C. Cu asemenea temperaturi iniţiale ridicate, răcirea în siguranţă cu aer a unei turbine cu abur prezintă riscuri importante. Un volum mare de aer poate deforma rotoarele, prin urmare este esenţială calibrarea foarte atentă a volumului de aer.

Aceasta a însemnat că soluţia ideală pentru client a constat în compresoare capabile să furnizeze aer fără ulei la presiune scăzută şi la un debit ridicat.

Cum am reuşit în numai 3 zile

Pentru a îndeplini cerinţele clientului, am furnizat două compresoare mobile de aer 100% fără ulei PTS 1600. Fiecare compresor furnizează aer la un debit de 30 m3/min la 1,1 bar. Folosirea ambelor compresoare împreună la începutul procesului de răcire ar fi rezultat într-o presiune şi un volum de aer excesive.

Pentru a evita deteriorările, am început procesul de răcire cu un singur compresor PTS 1600, cu o temperatură de ieşire de 30 °C.

După două zile, când temperatura rotoarelor se redusese cu succes la 150 °C şi riscul de deformare scăzuse, am activat al doilea compresor.

Astfel, am reuşit să furnizăm aer atât cu presiune joasă, cât şi cu debit mare, ceea ce a grăbit cu succes procesul şi a dus la o perioadă de răcire mult mai scurtă, de doar 3 zile în locul celor 10 estimate.

Păstrarea liniştii

De asemenea, a trebuit să ne asigurăm că echipamentele noastre respectă reglementările din Hong Kong privitoare la zgomotul produs de utilajele industriale mari importate – care sunt unele dintre cele mai stricte din lume.

Ca să evităm amânările administrative inutile, am testat nivelurile de zgomot ale compresoarelor înainte de a începe procesul de dobândire a autorizaţiilor vamale pentru importarea echipamentelor. Testele au arătat că nivelul de zgomot al echipamentelor noastre era de 79 dB, considerabil mai scăzut decât limita nivelului de zgomot de 90 dB stabilită de Departamentul de Protecţie a Mediului din Hong Kong.

Eram gata să începem procesul de răcire!

Coordonare eficientă

Odată ce proiectul a demarat, ne-am concentrat pe lucrul într-o manieră eficientă şi organizată, pentru a economisi cât mai mult timp posibil.

“ Datorită coordonării eficiente a proceselor de livrare, obţinere a autorizaţiilor vamale şi instalare, răcirea turbinei cu abur a durat doar câteva zile. Modul nostru de a lucra a fost foarte apreciat de client, care a fost cu adevărat mulţumit şi plănuieşte să închirieze din nou echipamentele noastre pentru alte proiecte de întreţinere. ”

Liu Guo Xiong , Manager de cont naţional cheie la Atlas Copco Rental China

Pentru mai multe informaţii vă rugăm contactaţi:

Ideile grozave accelerează inovaţia. La Atlas Copco, transformăm ideile industriale în beneficii esenţiale pentru afacere din 1873. Ascultând clienţii şi cunoscându-le nevoile, oferim valoare şi inovăm, fiind ghidaţi de viitor. Atlas Copco are sediul în Stockholm, Suedia, clienţi în peste 180 de ţări şi aproximativ 37.000 de angajaţi. Am realizat venituri de 95 miliarde de coroane suedeze (9 miliarde de euro) în 2018. Aflaţi mai multe pe www.atlascopcogroup.com.

Ideile grozave susţin dezvoltarea durabilă. La Atlas Copco Specialty Rental, facem echipă cu clienţii pentru a crea soluţii temporare de ultimă generaţie pentru echipamente pneumatice, de alimentare, de flux, cu abur şi cu azot. Experţii noştri pasionaţi au cunoştinţe extinse în ceea ce priveşte atât aplicaţiile, cât şi echipamentele. Înţelegem nevoile clienţilor şi putem oferi o soluţie completă pentru orice industrie, indiferent dacă este destinată unor proiecte urgente sau planificate. Suntem o divizie din cadrul departamentului Power Technique, cu sediul în Boom, Belgia şi oferim soluţii de închiriere de specialitate sub numeroase mărci de pe glob.