Ako treba da smanjite proizvodnju i privremeno isključite vazdušne kompresore, sastavili smo za vas neke smernice za zaustavljanje i ponovno pokretanje koje treba da sledite.
Kako zaustaviti na određeno vreme zbog zatvaranja fabrike ili prestanka rada
Ako će mašine biti zaustavljene na duži vremenski period, treba primeniti sledeća pravila:
- Opšta preporuka: ako je proizvodnja potpuno zaustavljena, ručno zaustavite kompresor, čak i ako je integrisan u centralni kontroler. Ako se to ne uradi, moguće je da će mašina raditi sa minimalnim kapacitetom kako bi kompenzovala mala curenja u vašoj mreži komprimovanog vazduha. Ovo može biti štetno (na primer, stvoriće kondenzat u GA mašinama).
- VSD kompresori: Izvršite programsko zaustavljanje, uverite se da je napajanje električnom energijom ostavljeno uključeno da bi kondenzatorska baterija bila napunjena i spremna za ponovno pokretanje.
- Vazdušni kompresori s vodenim hlađenjem: Nakon zaustavljanja obavezno izolujte dovod vode. Ovo će zaustaviti stvaranje kondenzata unutar elementa kompresora. Ne zaboravite da ga ponovo uključite pri pokretanju. Uverite se da su svi sistemi za hlađenje vazdušnim udarom isključeni.
- Atlas Copco Z kompresori: za njih je potrebno da se glavno pogonsko vratilo ručno rotira preko pogonske spojnice motora, i to tri potpune rotacije, jednom nedeljno. Ovo se radi da bi se sprečilo da se stepene kompresije niskog pritiska i visokog pritiska zaglave tokom dugog perioda zastoja. Ako je Z kompresor VSD verzija, ne zaboravite da ponovo uključite napajanje nakon što ručno preokrenete kompresor, da biste zaštitili kondenzatore pogona invertera.
- Centrifugalni / ZH kompresori – treba ih programirati zaustavljene, ostavite napajanje uključenim. Moraju uključiti pomoćnu pumpu za ulje jednom nedeljno na 10 minuta dok je kompresor zaustavljen. Ovo će održavati temperaturu ulja i periodično pokretati pomoćnu pumpu za ulje da toplo ulje cirkuliše oko ležajeva tokom dugih perioda zastoja.
- Sušači (adsorpcioni ili rashladni) i generatori gasa mogu se ručno zaustaviti i po potrebi smanjiti pritisak. Kod gasnih generatora, pri smanjenju pritiska treba pratiti nivo kiseonika u mašinskoj prostoriji.
Pokretanje nakon dugih perioda isključenja
Pre nego što se oprema vrati u rad, potrebna je vizuelna provera.
Prvo isključite napajanje vazdušnog kompresora, uklonite štitnik pogonskog vratila i okrenite pogonsku spojnicu da biste proverili da li se kompresor slobodan da se okreće. Ako se slobodno okreće, ponovo postavite štitnik i uključite napajanje kompresora; uključite vodu za hlađenje ako je kompresor hlađen vodom. Polako otvarajte ventil za ispuštanje vazduha kompresora dok se pritisak vazduha ne izjednači između kompresora i vazdušne mreže. Pokrenite kompresor. Kompresor je sada ponovo uključen. Ako je vazdušni kompresor povezan na kontroler sekvence, uverite se da su kompresori integrisani u kontroler/optimizator. Adsorpcione sušače i gasne generatore nikada ne pokretati u praznu vazdušnu mrežu. Prilikom pokretanja zatvorite izlazni ventil iza sušača ili generatora i uspostavite pritisak u sistemu. Zatim polako otvorite izlazni ventil da biste podesili vazdušnu mrežu, kako biste izbegli da velike brzine vazduha oštete adsorpcioni materijal. Molimo kontaktirajte svoj lokalni Atlas Copco korisnički centar kako bi vam pomogli da svoju opremu povučete iz pogona i vratite u rad jer oni imaju svo potrebno interno iskustvo u održavanju vaše kompresorske prostorije u optimalnom stanju.