10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Prednosti naknadnog hladnjaka kompresora za vazduh

Air Treatment Compressed Air Wiki Drying Condensate in compressed air

Sav atmosferski vazduh sadrži određenu količinu vodene pare.  U nekim sredinama nivoi vlažnosti vazduhamogu biti prilično visoki. Međutim, da bi vaša oprema za komprimovani vazduh radila optimalno, važno je održavati suvo okruženje. To je zato što kada se vazduh komprimuje, vlaga u njemu postaje više koncentrisana. Jedan od načina za borbu protiv ovog sadržaja vlage je naknadni hladnjak za vazdušni kompresor. U ovom članku objašnjavamo kako ova oprema funkcioniše.

Šta je naknadni hladnjak kompresora za vazduh?

the aftercooler makes sure the air cools down after being compressed

Naknadni hladnjak hladi vruć komprimovani vazduh istovremeno uklanjajući kondenzat. Ovo sprečava nakupljanje vlage u sistemu cevi kompresora. Naknadni hladnjak za vazdušni kompresor je hlađen vodom ili vazduhom, i generalno se isporučuje sa separatorom vode i automatskim odvodom. Da biste efikasno radili, važno je priključiti naknadni hladnjak blizu vazdušnog kompresora. Mnogi kompresori dolaze sa ugrađenim naknadnim hladnjakom. Kada je pravilno instaliran, naknadni hladnjak sakuplja većinu kondenzata koji nastaje iz vazdušnog kompresora. Obično je temperatura komprimovanog vazduha nakon prolaska kroz naknadni hladnjak približno 10C viša od temperature rashladne tečnosti.

Kada dodati naknadni hladnjak

Mnogi vazdušni kompresori se isporučuju sa integrisanim naknadnim hladnjakom. Sa ovom ugrađenom opremom, do 70% vlage se pretvara u vodu pre nego što se ispusti. U zavisnosti od vaše primene, možda ćete morati da dodate naknadne hladnjake.

Naknadni hladnjaci su generalno efikasni i obezbeđuju da ne dođe do pada vazdušnog pritiska kada su povezani na vaš kompresor. Pored toga, oni obično ne povećavaju potrošnju ili dodatne troškove energije.

Ako radite u okruženju sa visokim temperaturama, verovatno će vam trebati dodatno hlađenje. U situacijama kao što je ova, preporučuje se da dodate sušače u vaše nizvodno podešavanje. Međutim, sa naknadnim hladnjakom možete nabaviti sušač manje veličine.

Vodeno u odnosu na vazdušno hlađenje

Kada se naknadni hladnjaci hlade vodom, rashladna voda i vazdušna struja se pumpaju u suprotnim smerovima da bi se održalo suvo okruženje.

Kod naknadnih hladnjaka sa vazdušnim hlađenjem, električni ventilator gura hladan vazduh između lopatica kako bi izbacio vodenu paru. Ovaj proces koristi malo energije.

Obe ove vrste dolaze sa odvodom kako bi se osiguralo da se vlaga pravilno uklanja. Noviji modeli napravljeni sa najnovijim standardima efikasnosti imaju za cilj da zadrže niske operativne troškove.

Takođe, većina proizvođača pravi naknadne hladnjake od izdržljivih materijala kao što je nerđajući čelik. Ovi elementi obezbeđuju dug vek upotrebe i olakšavaju čišćenje i održavanje.

Odlučivanje koji model je pravi za vas

Kao i kod bilo koje opreme za vazdušni kompresor, naknadni hladnjak koji vam je potreban zavisi od toga koliki se pritisak vazduha stvara/je potreban. Generalno, modeli sa vazdušnim hlađenjem su dobri za primene sa malim protokom vazduha, dok modeli sa vodenim hlađenjem podržavaju veće kapacitete.

Ako niste sigurni šta ima najviše smisla za vašu trenutnu instalaciju, slobodno kontaktirajte naš tim. Biće nam drago da pomognemo u pronalaženju pravog rešenja za vas.

This e-book on compressed air dryers will tell you all about moisture and the important role of dryers in air treatment. 

Do you have specific questions or would you like to get in contact with an expert? Click the button below and we will contact you shortly.

Povezani članci