Rekuperacija (obnavljanje, povrat) toplote komprimovanog vazduha
Rekuperacija toplote vazdušnog kompresora može napraviti ogromnu razliku u smanjenju ugljeničnog otiska i smanjenju potrošnje energije u proizvodnom pogonu.
Kao i mnogi društveno odgovorni proizvođači, možda tražite nove načine za smanjenje emisije ugljenika i potrošnje energije. Očigledni koraci poput upotrebe niskoenergetskih sijalica i automatskog grejanja nude neke trenutne uštede ugljenika. Međutim, čak i kada se ovi koraci preduzmu, ostaje pritisak da se sa smanjenjem nastavi.
Statistike pokazuju da komprimovani vazduh obično čini oko 12% ukupnih troškova energije za industrijske proizvođače - za neke objekte ta cifra može dostići i do 40%. Međutim, dobra vest je da se između 70-94% energije koju troše vazdušni kompresori može povratiti. Bez bilo kakvog oblika rekuperacije, ova energija se gubi kroz zračenje u atmosferu ili kroz sisteme za hlađenje.
Ova e-knjiga identifikuje mogućnosti za povrat otpadne toplote iz vazdušnih kompresora
Da li su sistemi za rekuperaciju toplote vredni ulaganja? Da li ima nekih primera na sajtovima kupaca?
Jedan primer sistema za rekuperaciju toplote kod kupca je proizvođač sa sedištem u Midlendsu koji proizvodi tekstil za automobilsku industriju. Koristeći uljno rashladno sredstvo u svojoj jedinici za rekuperaciju energije ER-S5, oni vraćaju toplotu iz izlaza vazdušnog kompresora. Vruće ulje iz vazdušnog hladnjaka prenosi energiju u proces preko izmenjivača toplote od čelične ploče. Ovo im omogućava kontinuirano snabdevanje toplom procesnom vodom bez dodatne kupovine energije. Kao rezultat toga, uspeli su da smanje emisiju CO2 za 260.000 tona godišnje i uštede 37.000 funti godišnje koristeći ovaj metod oporavka.
Fabrika za pakovanje u Severnoj Irskoj pronašla je drugačiju upotrebu povratne energije. Greiner Packaging koristi višak toplote da doprinese sistemu centralnog grejanja lokalne srednje škole. Dungannon Integrated College ima 600 učenika i koristi 40.000 funti za grejanje na godišnjem nivou. U ovom slučaju, Atlas Copco je ugradio vijčane kompresore bez ulja Z serije sa hladnjacima vode za rekuperaciju energije. Do 80% ulazne električne energije se povrati kao topla voda. Škola je takođe smanjila svoj CO2 otisak za 200 metričkih tona kroz smanjenu kupovinu energije.
Koliko otpadne toplote kompresora se može povratiti?
Da bi se ilustrovao ogroman neiskorišćeni potencijal povrata toplote komprimovanog vazduha, izračunato je da bi tehnologija povrata toplote mogla da uštedi 1,99% ukupne industrijske potrošnje električne energije u Velikoj Britaniji. Ako ta statistika nije dovoljno ubedljiva, to je ekvivalentno uklanjanju emisije iz 913.000 dizel/benzinskih automobila godišnje ili obnavljanju energije potrebne za napajanje potrošnje električne energije u 1,544 miliona domaćinstava godišnje!
*Proračuni su zasnovani na ukupnoj industrijskoj potrošnji električne energije u Velikoj Britaniji, a u proseku 10% industrijske potrošnje električne energije koriste kompresori. (2021)
*Približno 70% energije se može povratiti iz vijčanih kompresora sa ubrizgavanjem ulja, a do 94% iz bezuljnih vijčanih kompresora hlađenih vodom.
Kako funkcioniše sistem za rekuperaciju toplote komprimovanog vazduha?
Koji vazdušni kompresori omogućavaju povrat toplote?
Procenjujemo da bi 90% svih industrijskih vazdušnih kompresora koji se koriste u Velikoj Britaniji moglo da bude opremljeno sistemima za rekuperaciju toplote, uključujući veći deo Atlas Copco asortimana GA sa ubrizgavanjem ulja i naše bezuljne ZR & ZH kompresore. Funkcija povrata toplote/rekuperacije energije može se odabrati kao opcija i biti fabrički ugrađena u vaše kompresore ili se može instalirati kao samostalna jedinica.
Koliko energije mogu da uštedim rekuperacijom toplote?
Primenite naš procenjivač uštede energije priložen ispod da procenite koliko otpadne toplote možete ponovo da iskoristite iz svojih kompresora.
Ako vam je potreban precizniji odgovor, možete zatražiti proračun po meri od jednog od naših stručnjaka za povrat toplote!