10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Service

Usluge testiranja kvaliteta komprimovanog vazduha

Zašto je kvalitet vazduha važan

Mnoga preduzeća koja koriste komprimovani vazduh podležu standardima kvaliteta vazduha. U zavisnosti od namene, standardi mogu biti manje ili više strogi. Recimo, vazduh mora da bude visoke čistoće ukoliko će se dolaziti u kontakt sa proizvodima koje konzumiraju krajnji korisnici, kao što je proizvodnja hrane, pića i farmaceutskih proizvoda.

Poznavanje ovih standarda i njihovo poštovanje nije samo jedna od suštinskih odgovornosti bilo kog poslovanja koje koristi komprimovani vazduh, sa stanovišta proizvodnje, nego i u smislu poslovnog budžeta.

Compressed air quality tool
S jedne strane, ako kvalitet vazduha ne prelazi zadate neophodne pragove, to može imati skupe posledice. Previše vlage, na primer, može dovesti do korozije koja šteti vašoj opremi i uzrokuje gašenje postrojenja. To takođe može dovesti do razvoja mikroorganizama, koji, baš kao i ulje u komprimovanom vazduhu, mogu pokvariti vaše krajnje proizvode, oštetiti vaše potrošače i dovesti do skupog povlačenja proizvoda.


S druge strane, nepotrebno preterano tretiranje vazduha takođe može biti loše za posao. To je zato što dobijanje čistog vazduha zahteva ulaganja - i u pogledu opreme koja vam je potrebna i energije koju trošite. Dakle, kako postići odgovarajuću ravnotežu?

Određivanje vašeg standarda kvaliteta vazduha

Kvalitet vazduha koji se koristi za različite primene komprimovanog vazduha je veoma važan. On ne samo da štiti sistem komprimovanog vazduha i svu opremu koja se nalazi u njemu i u vezi s njim, već i krajnje proizvode sa kojima vazduh dolazi u kontakt.

Ne postoje propisi ili obavezujuće smernice koje određuju koji nivo čistoće je potreban za koju vrstu primene. Postoje neke, neobavezujuće smernice, ali na kraju, odgovornost je vlasnika da izvrši analizu opasnosti i na osnovu toga definiše potrebnu čistoću komprimovanog vazduha.

Standard ISO 8573-1 je opšte prihvaćen u industriji. On definiše klase čistoće za tri glavna tipa zagađivača: čestice, vlagu i ulje (isparljiva organska jedinjenja) i na taj način obezbeđuje konzistentnu definiciju za različite klase kvaliteta komprimovanog vazduha.

Ukoliko, na primer, vazduh mora da zadovolji klasu 1 čistoće u smislu prisustva čestica, onda on ne sme da sadrži više od 20,000 čestica veličine od 0.1 - 0.5 mikrona, 400 čestica od 0.5 - 1.0 mikrona, ili 10 čestica od 1 - 5 mikrona po kubnom metru vazduha.

Kada vlasnik postrojenja prvi put definiše potrebnu klasu kvaliteta komprimovanog vazduha, odmah se suočava sa novim izazovom: kako obezbediti usklađenost sa zahtevanim kvalitetom vazduha (pošto nepoštovanje može imati skupe i bolne posledice).

Nije moguće izmeriti i prebrojati čestice pod mikroskopom kao što je spomenuto u gore pomenutom primeru.

A obezbeđivanje usklađenosti sa zahtevanim kvalitetom komprimovanog vazduha nije važno samo u trenutku puštanja u rad ili nakon operacije održavanja. Vrlo je moguće da se klasa 0 ili 1 postigne u novoj instalaciji ili neposredno nakon zamene filtera. Ali filteri vremenom postaju manje efikasni, a neki problemi u instalaciji mogu dovesti do pogoršanja kvaliteta vazduha tokom vremena.

Zbog toga je apsolutno neophodno pratiti kvalitet vazduha tokom vremena. U zavisnosti od procenjenog rizika (u analizi opasnosti), kvalitet vazduha se može proveravati periodično (revizije kvaliteta vazduha) ili kontinuirano. Podrazumeva se da što je veći procenjeni rizik, to je više smisla izabrati kontinuirano praćenje.

U suprotnom, uprkos svim vašim naporima, mogli biste se naći u neprijatnoj situaciji da se ne pridržavate zahtevanog kvaliteta vazduha predviđenog za vaše postrojenje. To bi moglo značiti da će proizvodne linije moraju da miruju, proizvodi morati da budu ukinuti, pa čak i povučeni proizvodi ili zadovoljena potraživanja od kupaca.

Kako da ispratite regulacije i standard kvaliteta?

Sve počinje analizom vašeg trenutnog sistema da biste identifikovali potencijale optimizacije. Na primer, možda je vaš kompresor postavljen u veoma toplom, vlažnom ili prašnjavom ambijentu. To dovodi do toga da nepotrebni zagađivači pronađu svoj put u vašem vazduhu koji će zatim morati ponovo da se filtrira kasnije u procesu.

Potpuna revizija vašeg sistema komprimovanog vazduha ne samo da vam pomaže da odredite koji kvalitet vazduha vam je potreban i kako da se najbolje uskladite sa važećim standardima, već istovremeno i povećava ukupnu pouzdanost i efikasnost vašeg sistema i stoga smanjuje vaše troškove.

Važno je napomenuti da ovo ne bi trebalo da bude jednokratan proces. Nadgledanje i redovno analiziranje vašeg sistema i njegovih performansi trebalo bi da bude deo vaše rutine i obično vodi do ušteda na duge staze.

Provera kvaliteta vazduha

Compressed air quality audit AIRscan
Alat koji može da vam pomogne u optimizaciji vašeg sistema je Atlas Copco-v AIRScan. Pruža vam pouzdanu analizu sistema i pronalazi i predlaže vam načine da povećate efikasnost i pouzdanost. Ovo takođe uključuje merenja na prisustvo zagađivača u vašem sistemu. Na taj način, znaćete da li ste postigli željeni nivo kvaliteta vazduha za vaše postojenje i namenu. Kada je AIRSCan završen, dobijate jasan pregled onoga što je ustanovljeno, kao i dubinsku procenu kojom se identifikuju vaši problemi (i predlozi za njihovo rešavanje), a služi i kao vodič za tehničko osoblje..