10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Kako izabrati sistem komprimovanog vazduha u skladu sa standardom za vazduh ISO 8573-1

Oil-free compressors Air and gas treatment

Odgovarajući tretman vazduha je klučan deo svakog sistema komprimovanog vazduha, nezavisno od opreme ili vrste namene. 

Sušači, filteri, separatori vode i ulja, naknadni hladnjaci, odvodi, itd. svi igraju važnu ulogu u zaštiti vašeg sistema komprimovanog vazduha, nizvodne opreme i krajnjeg proizvoda, budući da netretiran vazduh može da dovede do kontaminacije vlagom, uljem i čvrstim česticama.  

Selecting air treatment equipment

Dok tretiranje komprimovanog vazduha ima brojne prednosti, ona mora da se praktikuje da bi se osigurao standard kvaliteta vazduha. 

Zato, kao neko ko radi sa sistemima komprimovanog vazduha, morate da znate koji tip tretiranja vazduha i opreme vam je potreban da obezbedite  određeni kvalitet vazduha za vaše aplikacije.  

ISO 8573-1 – vaš vodič za optimalni tretman komprimovanog vazduha

Srećom, postoje mnogi izvori informacija koji će vam koristiti da obezbedite da ste izabrali odgovarajuću opremu i procese. 

Najvažniji je standard ISO 8573-1 (iz 2010.) – koji je internacionalno priznat standard kvaliteta vazduha koji je podeljen na sedam klasa kvaliteta i  tri glavne vrste zagađivača. ISO 8573-1 služi kao vaš ključni vodič za odredjivanje koja čistoća vazduha vam je potrebna. U suštini, on definiše koliko zagađivača vaš vazduh još uvek sme da sadrži u određenoj tački u vašem sistemu komprimovanog vazduha nakon što je tretiran.

U nekim slučajevima, ova cifra može biti prilično visoka. Na primer, ako vaša primena zahteva vazduh klase 6, onda može da sadrži bilo koji broj čvrstih čestica (kao što je gore navedeno, postoje i drugi razlozi za korišćenje tretmana komprimovanim vazduhom, ali u ovom scenariju to ne bi bilo obavezno).

U drugim slučajevima, zahtevi su veoma strogi. Na primer, vazduh klase 1 sme da sadrži do 10 čestica veličine od 1 do 5 mikrona ili ne više od 0,01 mg/m3 sadržaja ulja (uključujući paru). U slučaju vode, dozvoljena granica zavisi od tačke rosišta pod pritiskom.

Stoga, da biste odredili vaše potrebe za tretmanom komprimovanog vazduha, prvo morate da znate klasu ISO 8573-1 za vašu primenu. Kao što možete videti u nastavku, klasa koja zahteva najviši kvalitet vazduha je klasa 0. U ovom slučaju, ne postojeodređeni nivoi kontaminacije i specifične tačke rosišta pritiska, ali one moraju biti ispod one klase 1.

Takođe treba napomenuti da neke primene mogu zahtevati različite klase kvaliteta vazduha za različite zagađivače. Na primer, zahtevani kvalitet vazduha može biti klasa 1-2-2, što znači da mora da ispunjava klasu 1 u pogledu čvrstih čestica i klasu 2 u pogledu ulja i vode.

ISO 8573.1 2010 air quality classes table.

ISO 8573.1 2010 air quality classes table.

Pronađite odgovarajući tretman na osnovu standarda za kvalitet vazduha ISO 8573-1

Pošto je komprimovani vazduh neizbežno prljav, nemoguće je zadovoljiti strožije klase kvaliteta vazduha bez odgovarajućeg tretmana.

Međutim, usaglašenost sa zahtevima kvaliteta vazduha standarda ISO 8573-1 uopšte nije problem s odgovarajućom opremom pravilno odabrane veličine, profesionalnom instalacijom i održavanjem.

Na primer, ako vašaprimena zahteva klasu 0 ili klasu 1 kvaliteta vazduha u smislu ulja (što bi bio slučaj za svaki proces u kome komprimovani vazduh dolazi u kontakt sa hranom ili farmaceutskim proizvodima), tada je najlakši način da se ispuni standard korišćenje bezuljnog kompresora. Time bi se već eliminisala potreba za filterom za uklanjanje ulja (iako biste želeli da budete sigurni da vaš ambijentalni vazduh ne sadrži značajne tragove fosilnih goriva).

S druge strane, sušač odgovarajuće veličine može vam pomoći da ispunite čak i najstrožije zahteve u pogledu prisustva vode u komprimovanom vazduhu. Kada su u pitanju sušači, važno je napomenuti da oni troše najviše energije u odnosu na drugu opremu za tretman vazduha, zbog čega bi trebalo da razmotrite energetski efikasan model kako biste smanjili operativne troškove.

Konačno, kada su u pitanju čestice (kao i ulje), možete instalirati filtere kako biste bili sigurni da ispunjavate sve zahteve za kvalitet vazduha. Postoje različite vrste koje možete izabrati i uvek treba da vodite računa da vaše filtere pravilno održavate i redovno menjate.