10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Kako ukloniti ulje i vodu iz komprimovanog vazduha?

airnet piping
Kada je vazduh sabijen, on neizbežno sadrži mnogo sitnih čestica, kao što su prašina i mikroorganizmi. Pored toga, u komprimovanom vazduhu postoji vlaga i, u mnogim slučajevima, tragovi ulja. Jednostavno ne postoji način da se to zaobiđe. Razlog je taj što okolni vazduh (naročito u kompresorskim ili pomoćnim prostorijama) takođe sadrži ove zagađivače, a ulazni filter nije opremljen niti je namenjen da ih sve filtrira. Pored toga, neki od ovih zagađivača ulaze u vazdušni sistem tek nakon procesa kompresije.

U zavisnosti od primene i nivoa kontaminacije, ovaj nečisti vazduh može da izazove pustoš u vašim proizvodnim procesima, opremi i krajnjim proizvodima. Na sreću, dostupne su tehnologije i procedure za pravilno tretiranje vazduha i izbegavanje ovih problema, koji mogu da variraju od neprijatnih i skupih do katastrofalnih.

 

Da biste zaštitili svoj sistem, prvo morate da razumete rizike sa kojima se suočava i šta se može učiniti da im se suprotstavite.

Oprema za uklanjanje zagađivača nakon procesa komprimovanja

ZR 90-160 VSD+ 3D setup
Kao što je gore navedeno, nije izvodljivo zadržati različite zagađivače iz sistema komprimovanog vazduha na ulazu. Međutim, kada se komprimuje, vazduh se može efikasno tretirati različitim vrstama opreme. Neki kompresori dolaze sa integrisanim filterima, sušačima i naknadnim hlađenjem, ali u nastavku ćemo ih posmatrati kao samostalne uređaje.

Uklanjanje zagađivača pomoću filtera

Filtere treba instalirati na različitim mestima u sistemu. Ali važno je napomenuti da svi filteri ne ciljaju iste zagađivače. Filter koji je veoma efikasan u uklanjanju ulja, na primer, možda se neće osloboditi čestica prašine. Zbog toga Atlas Copco nudi širok spektar filtera.

 

Neki od njih su dizajnirani da ciljaju na određeni zagađivač, dok se drugi mogu koristiti u specifičnim situacijama, kao što su okruženja pod visokim pritiskom. Ali kupovina pravog filtera je samo prvi korak. Kada je instaliran, morate se uveriti da su filteri dobro održavani i da se redovno menjaju.

Kako ukloniti vodu iz komprimovanog vazduha?

Vlaga u komprimovanom vazduhu može da naškodi vašem sistemu, opremi i proizvodima na dva različita načina – bilo sama po sebi, na primer kroz koroziju u sistemu ili opremi za komprimovani vazduh, ili doprinoseći okruženju koje dozvoljava mikroorganizmima da cvetaju. Na sreću, oba ova problema mogu se rešiti ugradnjom sušara, naknadnih hladnjaka i separatora vode.

 

Atlas Copco nudi niz njih, uključujući revolucionarni sušač za sušenje Cerades™, koji može efikasno eliminisati vlagu u komprimovanom vazduhu. Dok se sušare mogu instalirati na različitim mestima u sistemu, naknadni hladnjaci, koji snižavaju temperaturu komprimovanog vazduha, treba uvek da se ugrade odmah iza kompresora. Obično su upareni sa separatorom vode koji odvodi vlagu iz tretiranog vazduha.

 

Konačno, iako je instaliranje ovih opcija za tretman vazduha odličan način da se rešite zagađivača i obezbedite vrhunski kvalitet vazduha, produžite radni vek vaše opreme i zaštitite svoje proizvodne procese, ipak bi trebalo da povremeno testirate svoj komprimovani vazduh. Dostupni su različiti testovi koji vam mogu reći da li je vaš vazduh čist onoliko koliko vam je potrebno.

 

Ako imate pitanja o ovim testovima, kontaminaciji vazduha i opremi potrebnoj da se to spreči, uvek možete kontaktirati stručnjaka Atlas Copco koji će vam rado pomoći.

Sprečavanje ulja, prašine, bakterija i vlage u sistemima komprimovanog vazduha

Različiti zagađivači ne mogu učiniti nikakvu štetu ako se uopšte drže van sistema vazdušnog kompresora, a to počinje odabirom prave lokacije za vaš kompresor.

 

U idealnom slučaju, želite da ga instalirate u okruženju koje je hladno, suvo i nije previše prašnjavo. Samo ovo će smanjiti kontaminaciju ulaznog vazduha – od čestica prašine do vlage.

 

Pored toga, uverite se da redovno proveravate vaš sistem da li ima curenja vazduha i popravite ih ako je potrebno. Pored toga što vaš sistem komprimovanog vazduha čini energetski efikasnijim, on takođe eliminiše potencijalnu ulaznu tačku za zagađivače.

 

Konačno, možete odabrati bezuljni kompresor  kako biste osigurali da se u vaš tok vazduha tokom procesa kompresije ne unose uljne pare ili kapljice. Međutim, najsavremeniji klipni ili vijčani kompresori sa ubrizgavanjem ulja, poput najnovijih modela Atlas Copco-a, već imaju veoma nizak sadržaj ulja. To znači da je vazduh dovoljno čist za mnoge primene, a filteri se mogu koristiti za one koji zahtevaju još veći kvalitet vazduha.