Izbor linijskog filtera nije umetnost, ali može biti zbunjujući, naročito ako ne postavimo prava pitanja ili ne razumemo proces kome je filtracija potrebna. Pre nego što krenemo dalje, hajde da napravimo korak unazad i steknemo opštu predstavu o filtraciji i tome zašto ona igra važnu ulogu u sistemu komprimovanog vazduha.
Zašto vam je potreban filter?
Kada poželite da popijete kafu, lako ćete otići do najbližeg kafića ili koristiti popularni aparat za kafu u jednokratnim čašama, ali mi želimo više. Primer koji ćemo iskoristiti sastoji se od korišćenja aparata za kafu i pečenih zrna kafe. Jedna od najvažnijih stvari u pravljenju dobre šoljice kafe u takvom aparatu je korišćenje odgovarajućeg filtera kako bi se izbegla šolja puna zrnastih čestica kafe i drugih zaostalih delova zrna. Koliko god to izgledalo beznačajno, papirni filter igra vitalnu ulogu u pravljenju kafe u kojoj možete uživati. Iako je različit entitet od aparata za kafu, vašem sistemu komprimovanog vazduha je takođe potreban filter. Kao što smo saznali u prethodnim člancima, komprimovani vazduh je pun čestica, aerosola i uljnih para (u uljno-ubrizgavanim klipovima i zavrtnjima) koje zagađuju komprimovani vazduh i mogu prouzrokovati potencijalnu štetu krajnjim korisnicima (oprema koja koristi komprimovani vazduh). Ugradnja ispravnog linijskog filtera može vam pomoći da eliminišete neželjene čestice, kao i aerosole i pare. Količina filtera i potrebne vrste zavise od kvaliteta vazduha koji zahteva vaša primena i/ili proces. Hajde da pogledamo različite vrste filtera i pitanja koja će vam pomoći da odaberete pravi filter.
Koliko moj komprimovani vazduh treba da bude čist?
Da biste razumeli koliko vaš vazduh treba da bude čist, morate da prepoznate i procenite namenu i proces koji koristi takav komprimovani vazduh. Ne zahtevaju sve namene i procesi koji koriste komprimovani vazduh isti nivo filtracije, zbog čega je posedovanje ovih informacija prvi korak u izboru ispravnog filtera. Komprimovani vazduh koji se koristi u pneumatske svrhe često može biti podržan standardnim filterom za suve čestice koji obezbeđuje filtraciju do 1 ili 0,01 mikrona, međutim, ako vaš proces zahteva OSHA odobrenje i eliminaciju uljnih para, tada će morati da se koristi filter sa aktivnim ugljem. Hajde da bolje razumemo šta su zagađivači i kako utiču na sistem komprimovanog vazduha. Zagađivači unutar sistema komprimovanog vazduha mogu da potiču iz okolnog vazduha koji se koristi, kao i samog sistema (kompresora). Postoje tri glavna zagađivača koji se nalaze u komprimovanom vazduhu: čestice, aerosoli i isparenja.
Čestice: Čestice u sistemu komprimovanog vazduha su mali komadi čvrstog materijala kao što su prašina, prljavština ili polen iz okolnog vazduha, kao i slobodne metalne čestice koje mogu biti nastati kao posledica korozije cevi. U zavisnosti od osetljivosti vaše namene i/ili procesa, kontakt sa česticama može biti štetan za krajnji proizvod, uzrokujući kašnjenja u proizvodnji i problemima pri kontroli kvaliteta, a da ne spominjemo potencijalno nezadovoljne kupce. Aerosoli: Aerosoli se sastoje od malih kapljica tečnosti koje se mogu naći unutar sistema komprimovanog vazduha, posebno kod onih koji koriste kompresore sa ubrizgavanjem ulja. Aerosoli se nastaju od maziva, u ovom slučaju ulja koje se koristi u kompresoru i mogu biti štetni i za proizvode i za ljude ako se ne tretiraju pravilno. Pare: U sistemu komprimovanog vazduha, pare se sastoje od maziva kao i bilo koje druge tečnosti koja se pretvorila u gas. Takve pare zahtevaju poseban filter sa aktivnim ugljem da bi se uklonile iz sistema.
Sada, kada bolje razumemo gore navedene zagađivače, pogledajmo koje vrste metoda filtracije se koriste za eliminisanje svake vrste zagađivača.
Da saznate više o ulošcima filtera i inovaciji samog procesa, pogledajte ovaj video
Uklanjanje suvih (čvrstih) čestica
Postoje tri glavna mehanizma koji se koriste u filterima za uklanjanje čvrstih čestica svih veličina iz komprimovanog vazduha. Inercijalni udar: Inercijalni udar je proces u kojem čestice koje su preteške da bi tekle sa strujom komprimovanog vazduha bivaju zarobljene u medijumu od vlakana. Što su čestice veće, to će ih biti lakše razdvojiti. Presretanje: Manje čestice mogu pratiti vazdušni tok, ali ako je prečnik čestica veći od otvora filterskog medija, filter će ih uhvatiti, zbog čega je lakše uklanjanje većih nego manjih čestica. Difuzija: Rasipanje se dešava kada se male čestice raznoliko kreću po površini, umesto da prate struju komprimovanog vazduha. Ova nepravilna putanja kretanja uzrokovana je sudarom čestica sa drugim česticama gasa, a ova pojava se naziva Braunovo kretanje. Pošto čestice imaju slobodan opseg kretanja i mogu se slobodno kretati, mnogo je lakše i verovatnije je da ih presretne filtarski medij i ukloni iz struje komprimovanog vazduha. Putem difuzije, odvajanje manjih čestica je lakše nego odvajanje većih. Ove tri sile doprinose ukupnoj efikasnosti filtera.
Uklanjanje aerosola i uljnih isparenja
Postoje dve vrste filtera koji se koriste za uklanjanje aerosola i pare. Koalescentni filteri se koriste za uklanjanje tečnosti kao i nekih čestica, dok filteri za paru koriste adsorpciju za uklanjanje para iz komprimovanog vazduha. Spajanje: Koalescentni filteri se koriste za uklanjanje aerosola i čestica, ali nisu efikasni u uklanjanju para. Proces spajanja se sastoji od spajanja manjih kapi tečnosti kako bi se formirale veće kapi. Kako se povećava veličina kapljica, one padaju sa filtera u zamku vlage, što rezultira čistijom i suvljom strujom komprimovanog vazduha. Adsorpcija: Adsorpcija je hemijski proces koji se koristi za uklanjanje gasovitih lubrikanata ili para. Proces se sastoji od spajanja para sa površinom medija (adsorbenta), koji obično koristi aktivni ugalj u filterima zbog njegove velike površine i privlačnosti prema uljnoj pari. Pošto uljna para tokom vremena pokriva površinu aktivnog uglja, neophodno je da se filter promeni pre nego što se potpuno zasiti. Ako ne, to bi dovelo do prodora ulja u vazdušni sistem. Takođe je neophodno koristiti filter za prašinu nakon filtera sa aktivnim ugljem, jer bi male čestice uglja mogle ući u tok vazduha.
Da li moj proces mogu oštetiti lubrikanti poput ulja?
Da biste procenili potencijalnu štetu koju ulje može da izazove u vašem sistemu komprimovanog vazduha, morate razumeti osnovne zahteve za vašu industriju ili opremu koja koristi komprimovani vazduh. Ako vaša industrija ima stroge zdravstvene kodove i/ili je vaša oprema osetljiva na izloženost ulju ili pari, ključno je koristiti odgovarajuću filtraciju. Hajde da bliže pogledamo maziva i razumemo uticaj koji ono može imati na vaš krajnji proizvod. Slično česticama, maziva mogu ući u vaš sistem komprimovanog vazduha iz okolnog vazduha, kao i iz samog kompresora. Rad postrojenja, poput izduvnih gasova motora, oslobađa ugljovodonike poput uljnih aerosola u okolni vazduh, što može ugroziti kvalitet vazduha i uzrokovati kvar opreme. Vazdušni kompresori sa ubrizgavanjem ulja će takođe ispuštati maziva u sistem komprimovanog vazduha, što će rezultirati povećanim operativnim troškovima i troškovima održavanja. Postrojenja za proizvodnju elektronike i poluprovodnika su posebno izložena kontaminaciji maziva, što može dovesti do gubitka proizvoda, propuštenih rokova i nezadovoljnih kupaca. Loša filtracija često dovodi do korozije cevi, povećanja padovaa pritiska i može prouzrokovati oštećenje opreme, što rezultira skupim zastojima i neočekivanim troškovima popravke. Korozija takođe može prouzrokovati višak otpada u vašem sistemu cevovoda, što zauzvrat dovodi do otežanog rada vašeg kompresora, što dovodi do veće potrošnje energije i viška troškova na delove kompresora. Pravilna filtracija je ključna za postizanje željenih rezultata kada se primenjuju strogi kodovi ili klase čistoće. Jedini način da u potpunosti zaštitite svoj proizvod od neželjenog ulja u vašem sistemu komprimovanog vazduha jeste da koristite bezuljne kompresore, jer će ova vrsta tehnologije eliminisati rizik od kontaminacije, što rezultira čistim, visokokvalitetnim komprimovanim vazduhom.
U ovom vodiču ćete naučiti sve što vam je potrebno da znate u vezi sa tretmanom vazduha. Od raznih vrsta zagadjivača do zahteva za kvalitet komprimovanog vazduha; ovaj vodič pokriva sve važne teme.
Imate posebna pitanja koja zahtevaju više podrške? Naši eksperti za tretman vazduha će vam rado pomoći. Kontaktirajte ih klikom na dugme ispod.
A number of decisions must be made when installing a compressed air system for it to provide the right air quality. Let us take a look at how to remove harmful contaminants, like water vapor and oil, from the output air.
A number of decisions must be made when installing a compressed air system for it to provide the right air quality, since compressed air can contain some harmful contaminants like water vapor and oil.