10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Zašto voda, ulje i čestice prašine moraju da se otklone iz komprimovanog vazduha

JMG Industry food packaging thermoforming nautilus filter
Uobičajeni kontaminati u komprimovanom vazduhu su vlaga, ulje, čestice prašine, kao i mikroorganizmi. Da bi osetljivi procesi koji uključuju komprimovani vazduh mogli da se vrše s zadovoljavajućim kvalitetom vazduha, iz komprimovanog vazduha se moraju otkloniti nečistoće. Dakle, kada planirate sistem komprimovanog vazduha, treba da obuhvatite tretiranje opreme za komprimovani vazduh da biste održali željeni kvalitet komprimovanog vazduha. U ovom članku objasnićemo tri primarna neželjena elementa u komprimovanom vazduhu, kakve probleme prave i kako da ih se otarasite. Klase kvaliteta komprimovanog vazduha su definisane standardom ISO 8573-1. Neke zemlje imaju sopstvene organizacije koje određuju klase čistoće komprimovanog vazduha.

Koje su opasnosti od vlage u komprimovanom vazduhu?

Ambijentalni vazduh uvek sadrži neki vid vlage u vidu pare. To dovodi do kondenzancije pare pri promeni temperature. Ako je udeo pare u komprimovanom vazduhu preveliki, kondenzovaće se u cevima i mašinama u kojima se koristi. Kondenzacija može dovesti do:

  • visoke cene održavanja i popravki
  • produženog vremena odlaganja proizvodnje
  • smanjenih radnih karakteristika alata i mašina
  • većeg nivoa zastoja rada mašina za prskanje i farbanje
  • grešaka u kontrolnim ventilima
  • korozije u sistemu komprimovanog vazduha što dovodi do više curenja i veće potrošnje energije

Raznovrsni tretmani mogu da pomognu da se zagađena voda otkloni iz komprimovanog vazduha. Obično, različiti delovi sistema mogu da pomognu da se održi kvalitet vode. Ti delovi su:

  • čileri
  • separatori vode i ulja
  • sušači
an illustration for the article about leaking compressors in the atlas copco wiki.

Operater ili mašina određuju koji je neophodni kvalitet komprimovanog vazduha.  Tačka rošenja (PDP) je mera suvoće komprimovanog vazduha, određena u °C. Iznad PDP, komprimovani vazduh pri tom pritisku neće kondenzovati vodenu paru u vlagu.

Ovo je važno da odredite i razmislite o tome pri pravljenju kompresorskih instalacija. O tome možete saznati više u Atlas Copco materijalima.

Kako ulje ulazi u komprimovani vazduh, zašto pravi probleme i kako se otklanja iz komprimovanog vazduha?

Sadržina ulja u komprimovanom vazduhu uglavnom zavisi od tipa kompresora i uslova rada. Ukoliko kompresor uvlači vazduh koji sadrži ulje jer se nalazi npr. blizu druma, onda on ne može da obezbedi čist komprimovani vazduh.

Zagađenje uljem u komprimovanom vazduhu može da poremeti proizvodni proces i učini ga neupotrebljivim u prehrambenoj i industriji lekova. 

Osnovna razlika između kompresora je u tome da li koriste ulje ili ne. Kompresori koji koriste ulje za podmazivanje vijačnih elemenata, ostavljaju deo tog ulja u komprimovanom vazduhu.

Iako je ostatak uljnog sadržaja u komprimovanom vazduhu koji pravi klipni ili vijčani kompresor mali, ulja i dalje ima. U zavisnosti od potreba kvaliteta ili planirane upotrebe, vazduh mora da se tretira. Na primer, uobičajeni vijčani kompresor sa uljem kao što je naša serija GA VSD+ ima zaostali sadržaj ulja manji od 3 mg/m3 komprimovanog vazduha na temperaturi od 20 °C. Filteri mogu dodatno da smanje količinu prisutnog ulja. 

U poređenju s njima, kompresori bez ulja kao što je naša Z serija, nikada ne koriste ulje u kompresorskoj komori. Tako se smanjuje mogućnost kontaminacije, oštećenja proizvoda, kao i gubitaka u proizvodnji.

Sušenjem komprimovanog vazduha smanjuje se i udeo ulja, budući da se ulje sjedinjuje sa vodom. Separatori vode i ulja mogu da izvuku ulje iz vode. Konačni kondenzat sadrži manje ostalog ulja koje se lakše može izvući, bez ugrožavanja životne sredine.

Čestice i mikroorganizmi: važnost sušenja komprimovanog vazduha

Iako svaki kompresor ima filter za ulazni vazduh, mikročestice mogu da prođu kroz njega. Većina čestica koje se nalaze u komprimovam vazduhu je manja od 2 mm; pomešane sa ostatkom ulja i vode, raznose se u komprimovani vazduh i mogu da budu podloga za širenja mikroorganizama. Način da smanjite rizik od bakterija je da ugradite dodatni filter za mikro čestice

Čak i sa filterom, postoje načini da se bakterije razvijaju u vašem sistemu komprimovanog vazduha. Kada se para kondenzuje u sistemu cevi, vlaga privlači mikroorganizme i postaje hranljiva podloga. Dakle, bakterije se kreću kroz filtere, zadržavaju u cevima i nastavljaju da kontaminiraju komprimovani vazduh.

Najefikasnija mera protiv mikroorganizama je, stoga, da sušite vazduh sušačima na određen nivo vlažnosti koji je manji od 40%. O ovoj opremi možete da saznate više, kao i o kompresorima, u toku planiranja vašeg sistema komprimovanog vazduha. 

Zašto voda, ulje i čestice prašine moraju da se otklone iz komprimovanog vazduha

explainer icon