10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Cement

Ostvarite optimalni pritisak komprimovanog vazduha za pneumatski transport cementa

Kako odabrati sistem komprimovanog vazduha za pneumatski transport cementa?

Pošto je vlažni cement lepljiv materijal, važno je da ga pravilno uklonite iz skladišnog silosa u fabrici za preradu. Ovo se omogućava pneumatskim transportom, koji koristi komprimovani vazduh za potiskivanje cementa kroz cevovod. Imajući ovo na umu, važno je da koristite odgovarajući vazdušni pritisak i opremu. 

Pneumatski transport u fabrici cementa predstavlja primenu niskog pritiska. Dok su srednji i veliki vazdušni kompresori relevantni za mnoge industrijske primene, cementare se u velikoj meri oslanjaju na opremu niskog pritiska (<4bar(g)), uglavnom za pneumatski transport, fluidizaciju i vazduh za sagorevanje. U stvari, oko 70% instalirane snage potrebne za komprimovani vazduh u fabrici cementa odlazi na kompresore niskog pritiska i duvaljke (< 4 bara). Od svih primena niskog pritiska na cement, pneumatski transport zahteva najviše snage (40%).. 

Oprema za komprimovani vazduh niskog pritiska

Kada je u pitanju oprema s komprimovanim vazduhom niskog pritiska za pneumatski transport, tradicionalno rešenje je bregasta (Rutsova) duvaljka. Međutim, vijčana duvaljka ima tendenciju da bude 30% efikasnija. To je zbog njenog dizajna, zasnovanog na principu izentropske kompresije, koji je obrađen u našem članku o vrstama duvaljki.

Kada se razmatraju ukupni operativni troškovi, oprema s komprimovanim vazduhom čini većinu vaše potrošnje energije. Ulaganje u efikasniju opremu, kao što je duvaljka, dugoročno će vam uštedeti novac. Obično se ove mašine same isplaćuju tokom svog životnog veka.

Takođe ćete želeti da se uverite da vaša oprema odgovara stvarnom potrebnom nivou pritiska. Korišćenje prevelike ili premale opreme može dovesti do neefikasnosti. U tom slučaju ćete poništiti prednosti koje nude mašine niskog pritiska.

Pravi pritisak za pneumatski transport

Postoje dva načina pneumatskog transporta. Jedna se zove razređena faza, i ona zahteva nivoe pritiska do 0,3-2,5 bara (g). Koristi se za materijale sa malom zapreminskom gustinom. Drugi tip se naziva gusta faza. Ona zahteva nivo pritiska od 1,5-4 bara(g). Tačan potreban pritisak zavisi od dizajna sistema.

Uz ovo, važno je fino podesiti pritisak vazduha. Često, u objektima će se instalirati srednji kompresor za vazduh sa 7-8 bara(g) pritiska i koristiti redukcioni ventil. Međutim, ovom metodom gubite oko 7% energetske efikasnosti za svaki 1 bar(g) pada pritiska. 

 

Zbog toga je logičnije koristiti namenski ventilator ili kompresor. Korišćenje prave opreme može uštedeti mnogo energije. Pored toga, namenska jedinica po transportnoj liniji smanjuje rizik od začepljenja cevi uzrokovanih naglim padom pritiska u opštoj mreži komprimovanog vazduha.

Izbor najbolje opreme

Kao i kod bilo koje opreme za komprimovani vazduh, poželećete da izvršite temeljnu procenu veličine. Ovo će vam pomoći da razumete potrebne nivoe pritiska. Naš tim je na raspolaganju za savetovanje u vezi dimenzionisanja, besplatno.