Bežično (OTA) ažuriranje kompresora
Šta su bežična ažuriranja kompresora i na koji način funkcionišu?
Over-the-air (OTA) ažuriranja su bežično prenošena poboljšanja softvera najsavremenijih uređaja. Oni su zgodan i efikasan način – i za proizvođače i za krajnje korisnike – da ovi proizvodi budu ažurirani.
Većina ljudi je upoznata s bežičnim ažuriranjima preko onih koje povremeno dobijaju za svoje pametne telefone – na primer kada se može instalirati novija verzija operativnog sistema. Međutim, s povećanjem visokotehnološke opreme koja je na mreži, poznatom i kao Internet stvari (IoT), sada postoje sve vrste uređaja koji mogu da primaju OTA ažuriranja – od onih malih poput pametnih satova do automobila. A sada, po prvi put, postoje čak i kompresori opremljeni da primaju OTA ažuriranja.
Šta radi OTA ažuriranje?
Ukratko, OTA ažuriranje poboljšava postojeći proizvod. Možda bi bilo tačnije reći da dodatno poboljšava postojeći proizvod – jer su uređaji koji su opremljeni za primanje OTA ažuriranja često već visokog kvaliteta.
U slučaju telefona ili aplikacije, OTA ažuriranje može popraviti grešku ili dodati novu funkciju. U slučaju kompresora s OTA mogućnošću, mogao bi da se podesi ili doda algoritam energetske efikasnosti i na taj način uštedi korisnicima mnogo novca.
Kako funkcioniše OTA ažuriranje?
Kada proizvođač razvije nadogradnju za jedan od svojih proizvoda, može da je pošalje svim svojim klijentima koristeći Wi-Fi ili mobilnu širokopojasnu vezu (očigledno samo ako je uređaj opremljen za prijem takvih signala).
U prošlosti je krajnji korisnik morao da poveže uređaj sa računarom da bi ručno izvršio ažuriranje. To nije veliki problem u slučaju telefona, ali može biti dugotrajnije – a samim tim i skupo – kada je uređaj veoma velik ili mu je teško pristupiti, na primer kada se automobil mora odvesti u prodavnicu da bi bio nadograđen. Sada, zahvaljujući OTA tehnologiji, korisnik treba samo da pritisne dugme da bi započeo ažuriranje.
U zavisnosti od uređaja i želja korisnika, ažuriranje može da se instalira automatski ili da zahteva pristanak njegovih korisnika.
Koje su prednosti OTA ažuriranja?
OTA ažuriranja su korisna i za proizvođače i za krajnje korisnike. Uzmimo primer sofisticiranog, najsavremenijeg kompresora: proizvođač nastavlja da razvija proizvod i dolazi s novom funkcijom, algoritamom ili podešavanjem koje može poboljšati performanse kompresora. Dok kompanija može da instalira ovo ažuriranje u nove kompresore, šta je sa onima koji su već u opticaju?
Na kraju krajeva, proizvođač takođe želi da svi njegovi kupci imaju koristi od ažuriranja i da ne dovedu u pitanje one koji su već kupili njihov kompresor.
U ovom slučaju, bežično ažuriranje je optimalan način za nadogradnju proizvoda. Sve što proizvođač treba da uradi je da obavesti svoje kupce da je ažuriranje dostupno, a zatim im da mogućnost da ga preuzmu.
Krajnji korisnici, s druge strane, žele da izvuku maksimum iz svog uređaja i obično će rado instalirati ažuriranje iz dva glavna razloga.
Obezbeđujući da ne propusti buduća ažuriranja kompresora , kupac može osigurati da su performanse njegovog uređaja optimizovane. Ali postoji još jedna prednost: kao i automobili, kompresori su nekada gubili veliki procenat svoje vrednosti nakon trenutka kupovine. Međutim, čestim ažuriranjem oni više zadržavaju svoju vrednost. U suštini, OTA ažuriranja stvaraju kompresore otporne na budućnost.
Kako dobiti OTA ažuriranja za svoj kompresor
Kako dobijate OTA ažuriranja za svoj kompresor? Pa, potreban vam je kompresor opremljen opremom za OTA ažuriranja. To znači da mora imati kontroler s naprednom vezom koja omogućava OTA ažuriranja. Ovo će biti jasno navedeno u specifikacijama vašeg kompresora. Vaš kontakt-prodavac kompresora će takođe moći da vas informiše.
Koliko su bezbedna OTA ažuriranja?
Kao i kod svih informacija koje se prenose putem bežične veze, uvek postoji zabrinutost da bi mogle biti meta hakovanja ili napada malvera. Međutim, ako se preduzmu odgovarajuće mere, ažuriranja preko mreže su veoma bezbedna.
Imajući to u vidu, kupci treba da se uvere (i zahtevaju) da je njihov proizvođač preduzeo neophodne korake da zaštiti OTA ažuriranje i da se pridržava najviših standarda sajber bezbednosti. Na primer, Atlas Copco, koja je prva kompanija koja nudi OTA ažuriranja za kompresore, koristi naprednu autentifikaciju zasnovanu na autentifikaciji zasnovanoj na X.509 sertifikatu i enkriptovanoj komunikaciji Transport Layer Security (TLS) 1.2 kako bi svojim klijentima obezbedila potpunu sigurnost.
U kombinaciji sa brojnim prednostima koje nude, ove mere sajber bezbednosti jasno čine ažuriranje OTA kompresora načinom koji će se koristiti u budućnosti.