Standardni klipni kompresori za vazduh
Naučite osnove klipnih kompresora, njihove tipove, principe rada i mnoštvo prednosti koje nude u različitim vrstama industrija. Od njihovog jednostavnog mehaničkog dizajna do prilagodljivosti primenama pod visokim pritiskom, klipni kompresori ostaju ključna komponenta u svetu komprimovanog vazduha.
Klipni kompresor je najstariji i najčešći od svih industrijskih kompresora. Za razliku od rotacionih, vijčanih kompresora, ove mašine su relativno jednostavne u pogledu mehaničkih komponenti. Obično se sastoje od klipa, radilice i cilindara. Radi pomoću povratnog kretanja klipa za kompresiju vazduha.
Obično ljudi prvo pomisle na klipni kompresor za vazduh kada razmatraju opremu za vazduh pod pritiskom. Kao što možda znate, postoje dva osnovna principa kompresije vazduha. Jedan od njih je princip promene zapremine - zapreminski.
Pored toga, postoji mnogo tipova kompresora koji se klasifikuju kao zapreminski kompresori. Klipni kompresor je jedan od njih i isporučuje se u obliku modela s podmazivanjem ili kao bezuljni model.
Vrste:
Dostupni su sa jednosmernim ili dvosmernim (dvostrukim) delovanjem, bezuljni ili s uljnim podmazivanjem, s različitim brojem cilindara i različitim varijacijama. Kompresori s klipovima jednosmernog dejstva komprimuju vazduh u jednom potezu, dok klipovi s dvostrukim dejstvom komprimuju vazduh i uzlaznim i silaznim hodom klipa.
Konfiguracija cilindra:
S izuzetkom malih kompresora s vertikalnim cilindrima, V-konfiguracija je najčešća za male kompresore. Na velikim kompresorima dvostrukog dejstva, L-konfiguracija s vertikalnim cilindrom niskog pritiska i horizontalnim cilindrom visokog pritiska pruža ogromne prednosti. Iz tog razloga, ona i jeste najčešći dizajn za ovu veličinu.
Podmazivanje:
Kod kompresora s uljnim podmazivanjem, podmazivanje se obično vrši prskanjem ili pod pritiskom. Većina kompresora ima samodejstvujuće ventile. Takav ventil se otvara i zatvara pod dejstvom razlike pritiska na obe strane diska ventila. Oni omogućavaju da vazduh uđe u cilindar tokom usisnog hoda i sprečavaju njegovo izlaženje tokom takta kompresije.
Konfiguracija cilindra:
Broj stepeni kompresije je često povezan s načinom na koji su cilindri raspoređeni. Na primer, kompresor s vertikalnim cilindrima, gde su cilindri postavljeni jedan iznad drugog, uvek komprimuje vazduh u jednoj fazi kompresije, dok kompresor V-dizajna ima cilindre raspoređene u obliku slova V koji omogućavaju dvostepenu kompresiju. U ovom slučaju, prva kompresija se dešava u velikom cilindru, a zatim druga kompresija u malom cilindru. Pored toga, takođe možete pronaći dizajn cilindra u obliku slova W i u obliku zvezde koji omogućavaju tri ili četiri stepena kompresije.
Podmazivanje:
U kompresorima s uljnim podmazivanjem, obično se podmazivanje vrši prskanjem ili pod pritiskom. Ulje se koristi za podmazivanje kućišta radilice i cilindara, a klipovi imaju prstenove za struganje ulja za ponovno korišćenje ulja i svođenje upotrebe ulja na minimum.
Klipni bezuljni kompresori sadrže klipne prstenove od PTFE ili ugljenika. Alternativno, klip i zid cilindra mogu biti profilisani (nazubljeni) kao na lavirintskim kompresorima.
Veće mašine se isporučuju opremljene poprečnim glavama i cilindričnim zaptivkama. Takođe imaju ventilacioni međukomad koji sprečava kretanje ulja od kućišta radilice do komore za kompresiju.
S druge strane, manji kompresori često imaju kućište radilice sa zatvorenim ležajevima. Ovim dizajnom kompenzuju nedostatak ulja kao maziva u mašini.
Klipni kompresor radi tako što usklađuje rad klipa, radilice i cilindara. Hajde da vidimo u kakvim su oni odnosima jedni prema drugima.
- Klip: Klip je komponenta cilindričnog oblika koja se kreće napred-nazad unutar cilindra tokom kompresije. Ponavljanje kretanja klipa gore-dole stvara povratno kretanje.
- Radilica: Klipnjača povezuje klip sa radilicom. Radilica je rotirajuća osovina koja pretvara povratno pravolinijsko kretanje klipa u rotaciono kretanje. Kako se klip kreće, on prenosi kretanje na radilicu, uzrokujući njeno rotiranje.
- Cilindri: Cilindri su cilindrične komore u kojima se klip kreće. Na jednom kraju su zatvoreni, a na drugom otvoreni. Vazduh ulazi u cilindar kroz usisne ventile tokom usisnog hoda kada se klip kreće nadole. Tokom takta kompresije, kada se klip kreće nagore, vazduh se komprimuje i ispušta kroz izlazne ventile.
Ukratko, radilica pokreće klip. Dok se kreće unutar cilindara, stvara naizmenične oblasti visokog i niskog pritiska, koje komprimuju vazduh. Pravolinijsko kretanje klipa se preko radilice pretvara u rotaciono kretanje, koje može pokretati druge mehanizme ili stvarati energiju.
Kao rezultat zajedničkog rada ovih komponenti, klipni vazdušni kompresori mogu proizvesti kontinuirani protok komprimovanog vazduha.
Zahvaljujući jednostavnom, ali robusnom dizajnu, klipni kompresori su pogodni za teške uslove rada i laki za održavanje. Procedure održavanja su jednostavne, što smanjuje vreme zastoja i povezane troškove. U poređenju sa drugim tipovima kompresora, klipni vazdušni kompresori su generalno pristupačniji i imaju niže investicione troškove.
U industrijama u kojima je komprimovani vazduh kritična komponenta, klipni kompresori su poznati po svojoj sposobnosti da zadovolje zahteve za vazduhom pod visokim pritiskom. Ovo omogućava da se komprimovani vazduh efikasno koristi u različitim primenama koje zahtevaju značajan pritisak, obezbeđujući dovoljnu snagu i silu za obavljanje specifičnih zadataka.
Ne zahtevaju veliku zampreminu vazduha ili količinu snage da bi ispunili zahteve za komprimovanim vazduhom. Klipni kompresor može da radi sa malim protokom vazduha, manjim od 4 litra u sekundi i opsegom snage manjim od 1,5 kilovata.
Kao rezultat toga, klipni vazdušni kompresori su ekonomična i energetski efikasna rešenja za primene sa malom potražnjom vazduha. Njihova sposobnost da efikasno rade sa ograničenim resursima čini ih idealnim izborom. Takođe se mogu lako integrisati sa drugim mašinama kao komponente proizvođača originalne opreme (OEM).
Međutim, takođe je vredno napomenuti da klipni kompresori obično imaju ograničenja vremena rada i mogu zahtevati periode hlađenja.
U zavisnosti od vaših potreba, možete kupiti klipni kompresor u našoj e-prodavnici ili pregledati naše klipne bezuljne kompresore i podmazivane uljem. Još uvek ne znate odakle da počnete? Postavite nam bilo koje pitanje i rado ćemo vam odgovoriti.
Proverite svoje znanje! Možete li da odgovorite na sledeća pitanja?
Šta je klipni kompresor za vazduh?
Klipni kompresor, ili reciprocitetni vazdušni kompresor, koristi zapreminsku kompresiju putem klipa, radilice i cilindra. On komprimuje vazduh povratnim kretanjem klipa koji pokreće radilica. Ovaj zapreminski kompresor uvlači vazduh u cilindar i komprimuje ga dok se klip kreće napred-nazad.
Šta je prednost klipnog kompresora za vazduh?
Klipni kompresori su poznati po svojoj jednostavnosti, izdržljivosti i svestranosti, što ih čini popularnim izborom u industrijama u kojima je potreban komprimovani vazduh. Mogu da ispune zahteve visokog pritiska i predstavljaju ekonomično, pouzdano i robusno rešenje za različite primene.
Povezani članci
30 јун, 2022
There are a lot of things you have to consider when choosing an air compressor for your business. In this article we will explain what compressor is best suited for you, based on your application and needs.
16 март, 2023
There are two generic principles for the compression of air (or gas): Positive displacement compression and dynamic compression. This guide covers both.
22 фебруар, 2022
Learn more about air compression and the different types of displacement compressors we know today. Here we’re talking about diaphragm compressors.