Kada se porede klipni i vijčani kompresori, važno je razumeti njihove operativne razlike i kako se one odnose na njihovu pogodnost za specifične zadatke. Klipni kompresori, se obično koriste za primene koje zahtevaju kratke, intenzivne nalete vazduha. Nasuprot tome, vijčani kompresori su projektovani za primene kojima je potreban stalan protok vazduha tokom dužih perioda.
Operativne razlike
Klipni kompresori rade tako što uvlače vazduh u cilindar i kompresuju ga povratnim klipom. Oni su generalno najbolji za potrebe manje zapremine vazduha i imaju ciklus rada od oko 60-70%, što znači da moraju periodično da se isključuju kako bi se sprečilo pregrevanje.
Vijčani kompresori, s druge strane, koriste dva međusobno povezana rotora za komprimovanje vazduha i hlađeni su fluidom, omogućavajući 100% radni ciklus i kontinuirani rad bez rizika od pregrevanja.
Energetska efikasnost
Vijčani kompresori su obično energetski efikasniji od klipnih, isporučujući više vazduha po jedinici ulazne energije. Na primer, klipni kompresori uglavnom isporučuju 3-4 kubne stopa u minuti (cfm) po konjskoj snazi (hp), dok vijčani kompresori isporučuju 4-5 cfm po hp. Ova efikasnost je posebno korisna tamo gde su troškovi električne energije visoki.
Kvalitet vazduha
Kvalitet komprimovanog vazduha je još jedno pitanje. Klipni kompresori rade na višim unutrašnjim temperaturama, što može dovesti do veće količine vlage u komprimovanom vazduhu. Ovo može zahtevati dodatne komponente za sušenje i čišćenje. Vijčani kompresori rade na nižim temperaturama i često se isporučuju s ugrađenim naknadnim hlađenjem za smanjenje temperature vazduha, što rezultira boljim kvalitetom vazduha.
Održavanje i dugotrajnost
Vijčani kompresori imaju manje pokretnih delova od klipnih kompresora, što znači manje habanja i manje zahteva za održavanjem. Dok su klipni kompresori jednostavnijeg dizajna i mogu biti lakši za održavanje, oni obično zahtevaju češći servis zbog većeg broja pokretnih delova.
Zahtevi za buku i prostor
Vijčani kompresori rade tiše i zahtevaju manje prostora u poređenju s klipnim kompresorima, što ih čini pogodnim za primenu u blizini radnog prostora.
Ukupni troškovi vlasništva
Početna cena vijčanog kompresora može biti veća, ali ukupni troškovi posedovanja mogu biti niži zbog njegove povećane efikasnosti i nižih troškova održavanja tokom vremena. Ovo uključuje nabavnu cenu, potrošnju energije, troškove održavanja i zastoja.
Operativni troškovi i radna efikasnost
Vijčani kompresori generalno imaju niže operativne troškove i dugoročno su energetski efikasniji, posebno za scenarije kontinuirane upotrebe. Međutim, klipni kompresori mogu da omoguće uštede za manje ili manje česte primene.
Atlas Copco-ova GA serija s VSD tehnologijom se preporučuje zbog njene energetske efikasnosti. Posebno model GA 5-37 VSDˢ može postići značajne uštede energije i ima dizajn koji minimizira potrošnju energije.