10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close
Winemaker's hands picking up grape juice

Razlozi za filtriranje vina

Istražite značaj filtracije vina i način na koji procesna filtracija obezbeđuje bistrinu i kvalitet u proizvodnji vina.

Razumevanje filtracije vina

Filtracija je ključna faza u proizvodnji vina, vrši se nakon bistrenja (finiranja) a pre flaširanja. Dok se bistrenje bavi uklanjanjem velikih čestica, filtracija se bavi o finijim ostacima, uklanjajući zaostale čestice i osiguravajući stabilizaciju bakterija. I crvena i bela vina prolaze kroz filtraciju, čime se povećava njihova bistrina i bezbednost za konzumaciju. Ovaj kritični proces ne samo da poboljšava vizuelnu privlačnost vina, već i doprinosi njegovoj opštoj stabilnosti i dugovečnosti.

 

Procesna filtracija pomaže u očuvanju željenog profila ukusa i aromatičnih kvaliteta vina uklanjanjem neželjenih mikroorganizama i potencijalnih agenasa za kvarenje. Štaviše, konzistentnost postignuta efikasnom filtracijom osigurava da svaka boca ispunjava standarde vinara, pružajući potrošačima pouzdano i prijatno iskustvo pijenja.

Procesna filtracija vina

Filtracija uključuje propuštanje vina kroz specijalizovane filtere dizajnirane da ekstrahuju kvasac, bakterije i druge mikroskopske entitete koji mogu da utiču na kvalitet vina. Ovaj pedantan proces ne samo da bistri vino, poboljšavajući njegovu vizuelnu privlačnost, već i sprečava referenciranje i eliminiše rizike povezane s nefiltriranim vinima. Korišćenjem različitih vrsta tehnika procesne filtracije, kao što su dubinska i membranska filtracija, vinari mogu da obezbede uklanjanje neželjenih čestica uz očuvanje osnovnih ukusa i aroma vina.

Uticaj filtracije u proizvodnji vina

Preterana filtracija može imati i svoje nedostatke, kao što je uklanjanje esencijalnih jedinjenja zaslužnih za aromu i ukus, što potencijalno utiče na sposobnost starenja i opšti karakter vina. Zbog toga je ravnoteža ključna u procesu filtriranja vina.

 

Pažljivim izborom odgovarajućih medija i tehnika za filtriranje, vinari mogu da izbegnu preteranu filtraciju i da održe integritet vina. Filtracija, kada se uradi ispravno, služi višestrukim svrhama:

 

  • Bistrenju: uklanjanje suspendovanih čvrstih materija iz presovanja i fermentacije 
  • Pročišćavanju: uklanjanje aditiva koji se koriste tokom starenja, kao što su bentonit ili želatin.
  • Stabilizaciji: obezbeđivanje da vino ne sadrži mikroorganizme koji bi mogli izazvati fermentaciju u boci.

Faze filtriranja u vinarstvu

Proces filtracije je podeljen u nekoliko faza, od kojih je svaka prilagođena određenim fazama procesa proizvodnje vina:
 
  • Filtracija u vinskom podrumu: na početku, statičko bistrenje, vakuumski filteri ili centrifuge, unakrsni protok i pomoćni filter.
  • Naknadna fermentacija: tehnike kao što su sistemi za pomoć filterima ili jedinice za poprečni protok prethode stabilizaciji kristala vinske kiseline, koristeći kertridže ili hladne tehnologije. Naknadna filtracija može uključivati filterske ploče, unakrsni tok ili filterske elemente.
  • Sazrevanje i mešanje: ova faza koristi unakrsni tok ili filter listove za bistrenje mešavine i filtraciju u kertridžima za belo vino.
  • Priprema za flaširanje: poslednji koraci filtracije pre flaširanja obezbeđuju da je vino bistro i stabilno, koristeći dve do tri faze filtracije uzvodno od mašine za flaširanje.

Atlas Copco je posvećen pružanju podrške vinarijama u proizvodnji izuzetnih vina. Naši procesni filteri su složeno projektovani da bi bilo prilagođeni fazama proizvodnje vina, obezbeđujući da vaša vina ispunjavaju najviše standarde bistrine, stabilnosti i kvaliteta. Kontaktirajte jednog od naših stručnjaka danas.

Process Filters