Kako da uklonite ulje i vodu iz komprimovanog vazduha
Kada je vazduh komprimovan, on sadrži mnogo čestica, kao što su prašina i mikroorganizmi. Dodatno, tu je i vlaga kao i tragovi ulja.
Razlog za to je što vazduh (pogotovo u kompresorskim sobama) takođe sadrži ove kontaminante, a oni mogu i da uđu preko ulaznih filtera. Dodatno, neki od ovih kontaminanata mogu samo da uđu u sistem samo tokom procesa kompresije.
U zavisnosti od primene i nivoa kontaminacije, i ovaj nečist vazduh može da poremeti proizvodne procese, opremu i krajnji proizvod. Srećom, tehnologije i procedure će vam pomoći da izbegnete ove probleme, koji mogu da budu veoma neprijatni.
Da zaštite vaš sistem, prvo morate da razumete rizike i načine na koje možete da ih sprečite.
Oprema za uklanjanje kontaminanata posle procesa kompresije
Kao što je navedeno ranije, nije moguće zadržiti sve van kompresora. Zato se vazduh mora tretirati različitom opremom.
Neki kompresori imaju integrisane filtere i sušače koji im pomažu da rade kao samoodržive stanice za tretiranje vazduha.
Otklanjanje kontaminanata filterima
Filtere treba postaviti na raznim tačkama kroz sistem. Ali je važno znati da svi ovi filteri ne sprečavaju iste kontaminante. Jedna vrsta filtera je veoma efikasna u otlanjaju ulja, dok su drugi mnogo bolji u otklanjanju čestica. Zato mi nudimo razne vrste filtera.
Neki od njih su dizajnirani da se bore protiv specifičnih tipova kontaminacije, dok se drugi mogu koristiti u posebnim situacijama kao što je rad pod velikim pritiskom. Ipak, kupovina pravog filtera je tek prvi korak. Kada ga instalirate, treba da se postarate da je održavanje filtera pravilno i redovno.
Kako da uklonite vodu iz komprimovanog vazduha
Vlaga u komprimovanom vazduhu može da ošteti vaš sistem, opremu i proizvode na dva načina: sama po sebi ili u tome da pomažu nastanku mikroorganizama. Srećom sve se ovo može srediti sušačima i separatorima vode i ulja.
Atlas Copco nudi razne vrste sušača koji će vam pomoći da oktlonite vlagu. Dok sušači mogu da se postave na razna mesta u sistemu, naknadni hladnjaci koji smanjuju temperaturu komprimovanog vazduha moraju da se postave odmah do kompresora. Uz njih obično idu i separatori vode koji će izvući vlagu iz komprimovanog vazduha.
Konačno, iako je važno da imate dobru postavku, važno je i da redovno testirate vaš komprimovani vazduh. Za to vam je potrebno da znate koje klase vazduha postoje.
Sprečavanje ulaska ulja, prašine, bakterija i vlage u komprimovani vazduh
Različiti kontaminanti ne mogu da naude vašim sistemima vazduha ukoliko sprečite da uopšte uđu u kompresor.
Idealno, želećete da postavite kompresor u okruženju gde neće biti previše izložen kontaminantima. Ovo će značajno smanjiti čitavu mogućnost kontaminacije.
Dodatno, uvek treba da pregledate vaš sistem i da proverite curenja vazduha i popravljate ukoliko je potrebno. Konačno, možete da nabavite bezuljni kompresor.