Close

Vijčani kompresor: komponente, rad i održavanje

Displacement Compressors Air compressors Compressor Types Compressed Air Wiki Other Compressors Rotary screw compressors

U ovom vodiču ćemo razložiti osnovne komponente koje čine rotacioni vijčani kompresor. Pogledajte šta koja komponenta radi i kako funkcioniše i naučite kako da pravilno održavate svoj kompresor za optimalne performanse i dugovečnost.

Koje bitne komponente čine vijčani kompresor?

Kada kupujete vijčani kompresor, važno je da budete svesni osnovnih komponenti za pravilno funkcionisanje rotacionog vijčanog kompresora. Evo kratke liste osnovnih delova i funkcija:

  1. Ulazni filter za usisni vazduh: Postavljen na ulazu u komoru za kompresiju gde je moguće uhvatiti i smanjiti prašinu i ulazak štetnih čestica. Neophodan za čišćenje i zaštitu stepena/e kompresora.
  2. Usisni ventil ili ventil za opterećenje/rasterećenje: Ovaj ventil je obično postavljen na vrhu jedinice za kompresiju. On je odgovoran za uvlačenje sirovog vazduha ka unutra da bi ga obradio vijčani element. Potpuno se otvara kada sistemski pritisak padne ispod minimalne postavljene granice (punjenje) i zatvara ventile (pražnjenje) kada sistemski pritisak dostigne maksimalnu podešenu granicu.
  3. Rotacioni vijčani element: dovodi vazduh do izlaza i stvara pritisak.
  4. Kompresiona komora: Obuhvata rotacioni vijčani element. Moguće je imati više faza za veći pritisak.
  5. Antifrikcioni valjkasti i kuglični ležajevi: Oni pričvršćuju rotacione zavrtnje, pazeći da su izbalansirani i ravnomerno rotirani.
  6. Filter za ulje: Uljni filteri su postavljeni unutar uljnog sistema da postepeno uklanjaju kontaminaciju u ulju koje se koristi za podmazivanje ili kompresiju.
  7. Posuda za separator: To je rezervoar u koji se šalje komprimovani vazduh za odvajanje ulja od komprimovanog vazduha. Takođe služi kao rezervoar za ulje i održava pritisak vazduha uz pomoć ventila minimalnog pritiska kako bi se osiguralo da se pritisak podmazivanja održava u sistemu.
  8. Separatori: Posebno za kompresore s ubrizgavanjem ulja, ugrađen je unutar posude separatora i filtrira višak ulja kako bi se osiguralo da komprimovani vazduh napusti sistem s minimalnim sadržajem zaostalog ulja.
  9. Zaptivke: Neophodni za održavanje maksimalnog pritiska i uverite se da ceo kompresor ne curi na kritičnim tačkama u jedinici.
  10. Nepovratni/povratni ventil: Ovaj ventil osigurava da kada se kompresor isprazni ili prestane da proizvodi vazduh, on zadrži pritisak u sistemu nizvodno.
  11. Motor kompresora: Pokreće rotacione zavrtnje i pokreće ciklus kompresije jedinice. Njime upravlja mikroprocesorski kontroler kompresora.
  12. Kontrola sistema: Ima oblik displeja i panela za unos. Neophodna za rad, automatizaciju i nadzor kompresorske jedinice.
  13. Ispusni ventil: Obično se postavlja na kraju procesa kompresije. Otvara se tek kada se postigne tačan minimalni pritisak i osigurava da se u sistemu održava dovoljan pritisak da bi se obezbedilo dobro podmazivanje faza kompresije.
  14. Naknadni hladnjak: On hladi komprimovani vazduh i uklanja toplotu koju stvara proces kompresije. Hladnjaci se mogu hladiti ili okolnim vazduhom ili kompresorima hlađenim vodom. Izbor vazdušnog ili vodenog hlađenja vrši se na osnovu individualnih zahteva kupaca i lokacije instalacije.
  15. Separator vode: Jedna od kritičnih komponenti vijčanog vazdušnog kompresora, separator vode je instaliran nizvodno od naknadnog hladnjaka i odvaja tečnu vlagu od komprimovanog vazduha i obezbeđuje da je vazduh koji izlazi iz kompresora zasićen i bez tečne vode.

Kako funkcionišu delovi vijčanog kompresora?

Razumevanje funkcije komponenti vijčanog vazdušnog kompresora će vam pomoći da optimizujete performanse vaše opreme tako što ćete ih zameniti i održavati po potrebi.

Rotary Screw Compressor Parts

1. Filter za ulazni vazduh

Oni su potrebni za regulatorno održavanje i važna su komponenta kompresora. Kada su u pitanju jedinice s ubrizgavanjem ulja, filteri za vazduh čiste vlagu i ostatke ulja iz otvaranja ventila i procesa ubrizgavanja hlađenja. Redovna provera filtera za vazduh je ključna za performanse vaše opreme.

 

Filteri za vazduh se nalaze blizu usisnih ventila za jedinice bez ulja. Oni čine primarnu liniju odbrane od nečistoća iz vazduha pod pritiskom i stoga su najčešće održavani filteri.

2. Element rotacionog zavrtnja

Dvostruki rotori koji su međusobno povezani smešteni su unutar obloženih cilindara u kojima se dešavaju njihove komplementarne i cirkulacione rotacije. Čim se mašina uključi, rotori će raditi, primajući usisani vazduh iz ventila za otvaranje. Povezani s motorima kompresora, rotori će početi da se okreću kroz široki sistem distribucije kaiša, ležajeva i pogona motora. Vazduh se usisava i sabija između rotora dok se vrtenje nastavlja.

 

Vazduh će biti pretvoren u potpuno komprimovano stanje kada žljebovi dođu do završetka dužine rotacije. Na kraju, komprimovani vazduh će se ispustiti kroz ispusni ventil u rezervoar za skladištenje.

3. Filter za ulje

Filteri za ulje pomažu u održavanju čistoće gasa komprimovanog vazduha čistim i netaknutim i obezbeđuju pravilno podmazivanje i funkcije hlađenja cele mašine. Remen i remenica rade sinhronizovano s onima koji se nalaze unutar separatora ulja. Takođe, pošto se savremeni filteri za ulje ne mogu instalirati, lako ih je proceniti i zameniti.

 

Većina filtera za ulje je opremljena bajpas ventilima koji šalju upozorenja kada su filteri za ulje previše zaglavljeni ili su unutrašnje radne temperature vruće. Oni će omogućiti sirovom ulju da se infiltrira u komoru za kompresiju, ali bez ulaska u uljne filtere.

4. Ležaj

Ležajevi pomažu u smanjenju trenja, balansiranju pokreta delova, regulisanju ukupne temperature kompresora. Iako postoji nekoliko ležajeva postavljenih na ključnim mestima, aksijalni i radijalni ležajevi su najvažniji među svim. Ležajevi radijalnog opterećenja pomažu da se osiguraju glatke rotacije kompresora i horizontalna kružna kretanja valjaka bez stvaranja buke. Aksijalni ležajevi održavaju komplementarno i okomito okretanje valjaka pod opterećenjem i balansiranjem.

5. Usisni ventil

Usisni ventili se pokreću programiranim postavkama stepena vaše mašine da se zatvore i otvore, što obezbeđuje efikasnost vijčanih jedinica. Pošto su projektovani da odgovaraju različitim elementima dizajna za maksimiziranje protoka vazduha, usisni ventili su dostupni u različitim konfiguracijama. Pokretni ventil, prstenasti ventil i pločasti ventil su tri tipa usisnih ventila. Svaki od njih ima svoje posebne koncentrične slojeve kako bi se obezbedio idealan protok vazduha za specifične tipove rada.

6. Ispusni ventil

Kao krajnja tačka vašeg kompresorskog sistema, ispusni ventili nude bezbedno i postojano oslobađanje čistog i svežeg koncentrovanog vazduha. Bez obzira da li se vazduh ispušta u završni rezervoar ili je povezan sa crevima za vazduh, ispusni ventil služi kao kritično regulatorno sredstvo. Provera ovih ventila i njihovih performansi je važna da bi se izbegla bilo kakva vrsta kvara.

7. Motor kompresora

Važno je zapamtiti da što je motor veći, to bolje performanse nisu uvek tačne za obezbeđivanje optimalne produktivnosti. Konjske snage koje stvaraju i održavaju masivni motori mogu izazvati probleme sa efikasnošću.

Želeli biste često da testirate svoje motore i proverite da li su produktivni, čime biste procenili ukupne performanse vašeg kompresora.

8. Kontrola sistema

Sistem kompresora i kontrola faze mogu regulisati, nadgledati i pratiti performanse mašine procenom funkcionalnosti i kontrolnih tačaka kroz više funkcija jedinice.

Određena projektna rešenja jedinica mogu imati unutrašnje senzore za automatsko isključivanje motora po završetku programiranog ciklusa ili kada je kontejner za skladištenje zasićen. Ovo je pametna tehnološka karakteristika za delove opreme visokog kapaciteta.

9. Separator ulja

Neki modeli kompresora će možda morati da unesu ulje u svoje komore za hlađenje i podmazivanje, ali takođe zahtevaju separatore ulja za filtriranje i ispiranje viška ulja iz komprimovanog vazduha.

Visoke temperature mogu biti prirodni nusproizvod mogućnosti kompresora opreme. Ovo čini korišćenje ulja i rashladnih tečnosti neophodnim za ubrzanje performansi mašine. Ali separator ulja osigurava da se ulje ne pomeša s konačnim komprimovanim vazduhom. Separatori ulja se mogu instalirati kada se istroše ili morate da optimizujete svoju opremu.

10. Zaptivke

Zaptivke imaju nepropusni dizajn za sprečavanje curenja komprimovanog vazduha. Obloga komore i prstenovi ležaja oko kompresionih rotora i ležajeva su kritični kao i bilo koji drugi veliki ili glavni delovi kompresora. Pošto se podmazuju ubrizgavanjem ulje ili se samopodmazuju, klizne zaptivke smanjuju prirodno trenje između rotora.

Kako održavati delove vijčanog kompresora za vazduh?

Regulatorno održavanje delova kompresora ne treba posmatrati kao težak posao. Umesto toga, ovaj zadatak treba shvatiti ozbiljno ako želite da produžite vek svog kompresora za vazduh.

Provere filtera za vazduh

Ovi delovi zahtevaju temeljne provere jer su najčešće dotrajali ili zamenjuju delove kompresora. Iako se lako održavaju i čiste, može biti potrebna potpuna zamena filtera nakon perioda optimalnog korišćenja.

Kontrolno testiranje sistema

Sistemski kontroler može da nadzire vašu opremu obezbeđujući sigurnosna očitavanja podešavanja opterećenja, kapaciteta rezervoara i provere temperature. Štaviše, može automatski kontrolisati ceo proizvodni sistem. Redovno proveravati unapred podešene granice je važno kako biste bili sigurni da se motor gasi ili radi pri malom kapacitetu i da ispravno očitava nivoe pritiska. 

Filter za ulje i posebne inspekcije

Kada vaš vijčani kompresor za vazduh ima uljno ubrizgavanje, dnevni pregled nivoa ulja može smanjiti habanje usled trenja.

Inspekcije kompresije rotora

Provera rotora vašeg kompresora je ključ za optimizaciju produktivnosti mašine. Za merenje nivoa aktivnosti možete koristiti merače zategnutosti pojasa. Dok visoka očitavanja ukazuju na to da zavrtnje motora treba olabaviti, niska očitavanja znače da ove komponente treba zategnuti.

Rasporedi rutinskog održavanja

Detaljna provera kompresorskog sistema treba da se sprovodi svakih nekoliko nedelja da bi performanse mašine duže vreme održale netaknute.

Niste sigurni koji tip vijčanog kompresora za vazduh vam je potreban? Kontaktirajte Atlas Copco stručnjake  za lični savet i prilagođenu ponudu.

There are many reasons why rotary screw compressors are in such high demand: They are very versatile, reliable, efficient, quiet and there are many different versions of this popular allrounder. But which one is right for you? To help you find the optimal solution for your needs, this guide will outline the different technologies and what they have to offer. 

 

Would you like to discuss the options for your business or do you have specific questions for us? Click the button below to get in contact with us.

Povezani članci