Osnove projektovanja sistema komprimovanog vazduha
Prilikom projektovanja sistema vazdušnih kompresora, moraju se uzeti u obzir brojni parametri i doneti mnoge odluke kako bi se zadovoljili zahtevi operatera, specifičnosti primene komprimovanog vazduha i kako bi se postigli najniži mogući operativni troškovi. Instalacija takođe treba da bude projektovana tako da se prilagodi budućem proširenju ako to postane neophodno.
Važno je napomenuti da same mašine, kao i planiranje i instalacija, čine samo mali deo ukupnih troškova životnog ciklusa. Kasniji operativni troškovi, posebno potrošnja energije, čine većinu ukupnih troškova. Iz tog razloga, celokupno planiranje treba da se fokusira na tehnologiju koja je laka za održavanje i efikasna – od kompresora i sistema cevi do sušača i filtera komprimovanog vazduha. Vrstu tehnologije komprimovanog vazduha koja treba da se koristi, s druge strane, diktira primena ili procesi koji će zahtevati komprimovani vazduh.
Potražnja je glavna promenljiva veličina u konfiguraciji sistema komprimovanog vazduha
Pre određivanja karakteristika potrebnih vazdušnih kompresora za instalaciju u smislu efikasnosti i kvaliteta komprimovanog vazduha, neophodno je poznavati koji su očekivani zahtevi za komprimovanim vazduhom, uključujući i svaki željeni višak (rezervna količina komprimovanog vazduha) , kao i sve predvidive zahteve za proširenje proizvodnje.
Drugi značajan faktor je radni pritisak. On ima veliki uticaj na specifikacije kompresora, diktirajući ne samo njihovu veličinu već i buduće energetske potrebe sistema komprimovanog vazduha. Ponekad je ekonomičnije obezbediti nekoliko mreža komprimovanog vazduha, sa različitim kompresorima vazduha koji omogućavaju različite nivoe pritiska. Ovo može zauzeti više prostora, ali će se prilično brzo isplatiti.
Utvrđivanje ukupnog zahtevanog komprimovanog vazduha
Da biste izračunali potrebu za komprimovanim vazduhom, preporučljivo je početi sa pripremom liste koja će sadržati sve potrošače komprimovanog vazduha, uključujući i njima potrebnu zapreminu vazduha i sve tehničke podatke.
Ako nema dostupnih informacija o potražnji za komprimovanim vazduhom ili trajanjem primene, treba koristiti podrazumevane vrednosti ili ih proceniti. Kako je ovaj deo dosta teško odrediti za mnoge potrošače, može da pomogne poređenje planirane instalacije korisnika komprimovanog vazduha s postojećim uporedivim sistemom, kako bi se dobila dobra osnova za procenu.
Da bi se odredila ukupna potreba za komprimovanim vazduhom, potrebno je sabrati zahteve pojedinačnih potrošača. Pošto je malo verovatno da će sve mašine raditi istovremeno i neprekidno, radni ciklus se mora razmatrati u obliku „faktora simultanosti“. Ovaj faktor obično mora da proceni korisnik. Takođe treba uključiti i rezervu za habanje, curenje cevovoda komprimovanog vazduha i predvidljiva proširenja.
Dodatak u vidu rezervnog kompresora nije obavezan za sve instalacije komprimovanog vazduha. Sigurnosne potrebe korisnika instalacija za komprimovani vazduh, kao i fabrike u celini, će diktirati da li će ovo biti potrebno samo u pojedinim slučajevima.
Iz ove „ukupne“ potrebe za komprimovanim vazduhom – izražene u litrima komprimovanog vazduha u sekundi, u minuti ili u standardnim kubnim metrima na sat – možete izvući zaključke o veličini ili izlaznim karakteristikama potrebnog kompresora ili kompresora koji će se kombinovati.
Značajan deo određivanja sistema komprimovanog vazduha predstavlja sticanje jasne ideje o ukupnim potrebama za komprimovanim vazduhom na lokaciji, ali naravno, nije i jedini.