10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Stvarna cena sistema za preradu otpadnih voda aeracijom

vreme čitanja: 4 minuta

Ukupna cena posedovanja opreme

Najveći trošak sistema za prečišćavanje otpadnih voda su njegove duvaljke koje obezbeđuju vazduh za aeraciju. Iako se reč trošak često odnosi na samu kupovinu, postoji mnogo više faktora koji čine ukupan trošak posedovanja instalacije duvaljki.

Trošak investicije

Prvo, imaćete kapitalne izdatke, tj. ono što potrošite na samu duvaljku. Postoji mnogo opcija. Tradicionalne tehnologije, kao što su lobe (Roots) duvaljke, često su jeftinije za nabavku.

Instalacija

Kada instalirate jedinicu, možda ćete naići na neke neočekivane troškove. Ne nude svi proizvođači duvaljki kompletan paket. Stvari kao što su ulazni filteri, izlazni kompenzatori, prigušivači i frekventni regulatori, ponekad moraju da se kupe zasebno. Pored delova koji nedostaju, mogli biste se baviti i problemima sa prostorom. Vaša nova oprema se možda neće uklapati u postojeću prostoriju za duvaljku. Odlučivanje za nadstrešnicu na otvorenom ili proširenje trenutne prostorije za duvaljku često su jedine opcije. Plug&play rešenje je najlakši način da obezbedite da svi delovi neophodni za rad budu uključeni u ponudu i dimenzije opisane u ponudi. Povrh toga, programiranje PLC-a, eksternog VSD-a i vašeg SCADA sistema za povezivanje sa vašim novim jedinicama dodatno povećava budžet za instalaciju.

Energija

Duvaljke za aeraciju su odgovorne za 70% potrošnje energije u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. Uzimajući tako veliki udeo u količini novca koji ćete potrošiti, važno je ne zanemariti energetsku efikasnost jedinice.

Energetska efikasnost jedinice ide ruku pod ruku sa njenom održivošću. Smanjenje vašeg CO2 otiska nije samo dobro za životnu sredinu, već ga sve više zahtevaju vladini propisi. Zato vaše emisije treba da budu uračunate u vašu odluku.

Evo primera: Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda radi sa tri duvaljke od 200 kW. Svi oni rade neprekidno pri maksimalnom opterećenju. Ako biste ih zamenili sa tri turbo duvaljke sa magnetnim ležajevima od po  140 kW, mogli biste uštedeti oko 900 tona CO2 godišnje. To je ekvivalent sadnji 40.000 stabala.

Održavanje

Održavanje vaše jedinice u ispravnom radnom stanju zahteva redovno servisiranje. Baš kao i ulaganje u energetsku efikasnost, ulaganje u održavanje će se svakako isplatiti u budućnosti. Procena servisnih intervala na određenim komponentama će vam dati predstavu o tome koliko će servisa vašim jedinicama biti potrebno.

Međutim, integrisana oprema za kontrolu i nadzor svake jedinice može vam pomoći da zakažete održavanje u odgovarajuće vreme. Ugovor o održavanju opreme će vam pomoći da bolje upravljate troškovima usluga unapred.

Pouzdanost: vaše osiguranje za budućnost

Postoji još jedan faktor koji se ne može unovčiti, ali se ne može ni zanemariti, a to je mirna glava (narodski rečeno)

Jer jednom kada nešto krene po zlu u postrojenju za prečišćavanje vode, posledice mogu biti razorne – i veoma skupe. Za postrojenja sa prečišćavanjem industrijskih otpadnih voda, to može dovesti do zatvaranja i vladinh kazni ako se voda ne tretira u skladu sa propisima.

U manje teškim slučajevima, to može značiti da morate brzo pronaći duvaljke za iznajmljivanje. Iako oni obično mogu biti na licu mesta u roku od 24 sata, to je ipak samo kratkoročno rešenje zbog visine troškova.

Ovo je vrsta troškova koju mnogi ljudi zanemaruju kada donose početnu odluku o kupovini. Možda ćete platiti malo više za pouzdanost na dan kupovine nove opreme za komprimovani vazduh. Međutim, pošto je  instalacija duvaljki okosnica vašeg sistema za aeraciju, doći će i dan kada ćete biti srećni što ste investirali u pouzdanost.

Uzimajući u obzir sve ove faktore, imate izbor kada ulažete u nove duvaljke: Održite kapitalne troškove što je moguće niže sada ili smanjite operativne troškove kasnije.

Koliko su vam važni kapitalni troškovi?

Prvo pitanje koje treba sebi postaviti je: koje bi vreme rada mojih duvaljki bilo? Ako tražite zamenu za sistem povratnog ispiranja filtera, verovatno imate posla sa instalacijom koja radi samo tokom određenih sati u danu. Mala količina radnih sati može da vas više usmeri ka rešenju koje zahteva manje početno kapitalno ulaganje. Ako tražite da zamenite instalaciju za vaše aplikacije za aeraciju, vaše duvaljke će verovatno raditi 24/7. Ako se nosite sa tako velikim brojem radnih sati, moraćete da uzmete u obzir i operativne troškove.

Da biste izabrali model koji je pravi za vas, hajde da prvo pogledamo primer iz stvarnog života koji ilustruje sve troškove koje morate da uzmete u obzir.

Recimo da upravljate malim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda kapaciteta 30.000 ljudi. Ugradili ste dve duvaljke od 37 kW i još jedna je u stanju pripravnosti kao rezerva. Pretpostavimo da rade 6.000 radnih sati godišnje, što znači da je njihova ukupna potrošnja energije 440.000 kWh. Uz pretpostavku troškova energije (radi lakšeg računanja) od 0,1 €/kWh, ovo izlazi na godišnji ukupni iznos od 44.000 €.

To je osim ako niste želeli da smanjite troškove prilikom početne investicije i odlučili da koristite energetski neefikasnu duvaljku. U tom slučaju, vaši troškovi energije mogu biti i do 30% veći. To je dodatnih 13.000 evra godišnje samo za struju. Pod pretpostavkom da ćete duvaljke koristiti 10-15 godina, očekujete dodatnih 200.000 evra operativnih troškova.

Waste water treatment