10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

7 korisnih saveta za korisnike vazdušnih kompresora u letnjem periodu

procenjeno vreme za čitanje: 5 minuta

Vazdušni kompresori rade otežano, kao i mi, prilikom promena temperature. Ako su vazdušni kompresori važni za vaš posao, korisno je zaštititi ih pravilno  tokom leta.

Zato su naši stručnjaci priredili kratak vodič koji će vam pomoći da pripremite opremu za komprimovani vazduh za visoke temperature.

Negativni uticaj vrućine na rad kompresora

Manji protoci - Visoka temperatura znači da je manja gustina vazduha, pa će manja količina biti usisana. Pri manjoj gustini, vazduh mora biti komprimovan do većeg stepena da bi se postigao željeni pritisak, što dovodi do toga da vazdušni kompresor radi duže nego obično.

Više kondenzacije - Zagrejaniji vazduh zadržava više vodene pare. Ovo otežava hlađenje i sušenje vazduha, stvarajući dodatni pritisak na sisteme za sušenje vazduha - sušare. Višak vlage takođe dovodi do bržeg punjenja filtera, stvarajući potencijal za operativnu neefikasnost, jer je potrebno više posla da vazduh prođe kroz zapušene filtere. Zato su dobra filtracija i pouzdan nizvodni sušač vazduha izuzetno važni za vaš sistem komprimovanog vazduha.

Veće produvavanje - Više vode znači da će produvavanja biti izuzetno zahtevna.

Neispravnost - viša temperatura usisnog vazduha ograničava sposobnost leptira za gas da efikasno prilagodi rad kompresora.

Više kontaminacije - leto donosi zagađivače vazduha, kao što je polen. Ove čestice mogu izazvati ubrzano začepljenje sistema za filtriranje kompresora. Dakle, vazdušni kompresori moraju više da rade na usisu i kompresiji.

Viša temperatura vode - Toplota povećava temperaturu vode kompresorima koji imaju ovaj režim hlađenja.

Bet the heat
Krajnji efekat ovih problema je da zahtevaju od vaših kompresora veći napor da bi proizveli vazduh koji vam je potreban. To može dovesti do nekoliko negativnih efekata: Povećano vreme zastoja: veća je verovatnoća da će se pregrejana oprema isključiti i zahtevati održavanje. Niska efikasnost: Dok prirodna toplota i vlaga u vazduhu mogu smanjiti efikasnost, faktori koji se mogu sprečiti, kao što su začepljeni filteri, dovode do pada pritiska i mnogo veće potrošnje energije. Oštećenje kompresora: U ekstremnim slučajevima, ako se problemi s toplotom i vlažnošću ne prate i ne rešavaju, može doći do oštećenja opreme i komponenti usled pregrevanja i preopterećenja. Češće standardno održavanje: iako se ovo može posmatrati kao negativan i skup efekat, ono je zaista neophodno jer ovi troškovi mogu povećati energetsku efikasnost i smanjiti ozbiljnije incidente u održavanju.

Preporuke Atlas Copco inženjera

1. Proverite drenaže kompresora i rezervoara za vazduh

Kada sušač vazduha ukloni vlagu iz komprimovanog vazduha, drenaže su od vitalnog značaja za uklanjanje dodatne vode iz sistema. Leti je pojava kondenzacije učestala, a pravilno održavanje drenaža je ključno. Uverite se da su drenaže za odvod vode u savršenom stanju kako bi mogli da sprovedu dodatne količine vode.

2. Čisti hladnjaci i otvori za ventilaciju

Blokirani ili začepljeni hladnjaci, kao i otvori za ventilaciju kompresora, mogu dovesti do pregrevanja vazdušnog kompresora u vrelim letnjim danima. Uverite se da su čisti pre letnje sezone.

3. Proverite filtere za vazduh i ulje

Kompresor će raditi na optimalnoj temperaturi i trošiti manje energije ako su filteri za vazduh čisti (kao na vašem automobilu). Začepljeni filteri dovode do pada pritiska, koje kompresor mora da zameni sa višim režimom rada.

4. Proverite ventilaciju kompresorske stanice

Kao i kod filtera za vazduh i ulje, proverite i obezbedite odgovarajuću ventilaciju u kompresorskoj stanici, tako da postoji dovoljan i čist protok vazduha. Proverite ventilaciju kompresora kad god je to moguće. Protok vazduha i dovoljna ventilacija oko kompresora nude više prednosti: ublažavaju problem gustine vazduha, kompresor čini manje napora za hlađenje i sušenje, itd.

5. Podesite sistem za vodeno hladjenje

Iako nisu toliko rasprostranjeni, postoje i vazdušni kompresori s vodenim hlađenjem. Za kompresore s vodenim hlađenjem, uverite se da je temperatura vode koja ulazi u kompresor dovoljno hladna da obezbedi pravilno hlađenje za letnje uslove.

6. Proverite ulje kompresora

Visoka temperatura okoline može smanjiti svojstva kompresorskog ulja. Korišćenjem originalnog ulja i praćenjem preporučenih intervala zamene ulja, obezbedićete da vaša oprema radi na pravim temperaturama i da troši manje energije.

7. Lokacija kompresorske sobe

Kompresorska stanica (soba) je veoma važna. Ne postavljajte kompresor u zatvorenu prostoriju bez odgovarajuće ventilacije ili hlađenja. U suprotnom, kompresor se može pregrejati, što dovodi do neplaniranih i skupih zastoja.

Ne instalirajte industrijski vazdušni kompresor u oblasti sa velikom količinom čestica prašine. To može prevremeno začepiti filtere za vazduh i uzrokovati pregrevanje i energetsku neefikasnost.

Ne instalirajte vazdušni kompresor u područje gde temperatura okoline prelazi temperaturni opseg koji je preporučio proizvođač za pravilan rad.

Za dodatne informacije, naši inženjeri su tu da vam pomognu

7 korisnih saveta za korisnike vazdušnih kompresora u letnjem periodu

explainer icon