10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Standardi i klase kvaliteta komprimovanog vazduha

Air Treatment Compressed Air Wiki Filtering Contaminants in Compressed Air

Da li želite da postavite sistem za tretman vazduha koji zadovoljava potrebe za kvalitetom vazduha za vašu namenu? Najbolje je početi sa učenjem o kvalitetu komprimovanog vazduha. Pogledajmo kako se meri kvalitet komprimovanog vazduha i zašto je to važno.

Šta je kvalitet komprimovanog vazduha?

Kada se sakuplja vazduh radi komprimovanja, sakupljaju se i druge čestice - taj vazduh je kontaminiran. Kada je vazduh komprimovan, koncentracija zagađivača raste eksponencijalno. Pored toga, još neki zagađivači mogu biti dodati tokom procesa kompresije vazduha.

Tretman vazduha je neophodan za uklanjanje zagađivača iz sistema komprimovanog vazduha. Tipovi zagađivača koji se nalaze u sistemu komprimovanog vazduha uključuju:

  1. Čvrste čestice / Prašina

  2. Voda (u tečnom ili obliku pare)

  3. Sadržaj ulja (u obliku pare ili aerosola)

Kada se vazduh pravilno tretira, smatra se čistim i bezbednim. Ali kvalitet komprimovanog vazduha ne zavisi samo od toga koliko je čist, već i od toga koliko je suv. Da bismo utvrdili koliko je komprimovani vazduh čist i suv, moramo izbrojati broj čestica određene veličine koje su prisutne u jednom kubnom metru vazduha, tačku rose i količinu uljnih aerosola i pare.

Šta je ISO standard kvaliteta vazduha?

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) razvila je međunarodni standard za ispitivanje kvaliteta komprimovanog vazduha, poznat kao ISO 8573-1. ISO standard za kvalitet vazduha meri tri vrste zagađivača prisutnih u komprimovanom vazduhu: vodu, sadržaj ulja i čvrste čestice. Ne razmatra mikroorganizme i gasove.

Specifična klasa komprimovanog vazduha se dodeljuje u zavisnosti od količine pronađenih zagađivača. Klasa kvaliteta vazduha je postavljena prema ISO 8573-1. Ovaj standardizovani sistem definiše parametre od najmanje do najzagađenijih izvora komprimovanog vazduha.

U kontekstu specifikacija komprimovanog vazduha, vazdušni kompresori se klasifikuju prema klasi čistoće nakon kompresije. Dakle, možete početi da određujete koji tip kompresora vam je potreban gledajući koju klasu čistoće vazduha zahteva vaša primena.

Zašto je potrebna čistoća komprimovanog vazduha?

Komprimovani vazduh se koristi u mnogim granama industrije, kao što su rudarstvo, proizvodnja, proizvodnja tekstila i prerada hrane. Kvalitet vazduha koji se koristi u industriji ima direktan uticaj na proces rada, instalirane mašine i kvalitet proizvoda. Stoga je od vitalnog značaja da komprimovani vazduh bude čist i bez zagađivača.

Što je vazduh čistiji, manji je rizik od kontaminacije, kvarova i odbijanja proizvoda. Ovo je kritično u industrijama poput prehrambene i farmaceutske. Postoji šansa da će vazduh doći u direktan kontakt s proizvodom ili indirektno s ambalažom.

Visok kvalitet vazduha je važan u mnogim industrijama, ali najosetljivija primena je u medicinskim uslugama. Što se tiče snabdevanja bolničkih pacijenata medicinskim vazduhom, čistoća vazduha mora biti 100% zagarantovana. Tu su nezamenljivi bezuljni kompresori, koji proizvode najčistiji vazduh.

Šta znači klasa 0 u smislu kvaliteta vazduha?

Preporučuje se da se samo komprimovani vazduh klasifikovan kao klasa 0 koristi u kritičnim procesima kako bi se eliminisao rizik od kontaminacije vazduha. Ovaj nivo klasifikacije ne znači nultu kontaminaciju. Klasa 0 se odnosi na najviši mogući kvalitet vazduha sa minimalnom kontaminacijom prisutnom u vazduhu i mora biti niža kontaminacija od klase 1.

Kombinacija opreme za komprimovani vazduh može se instalirati za proizvodnju čistog vazduha. Ovo može uključivati različite filtere za vazduh i sušače. Prepoznavanje zagađivača koje treba ukloniti pomoći će vam da odredite koja vam je oprema potrebna. 

Na koji način funkcionišu filteri za vazduh?

Filter se koristi za odvajanje čestica vazduha od zagađivača. Međutim, svaki filter je efikasan samo do određenog stepena, jer nijedan filter ne može da odvoji sve čestice. Najteže je filtrirati čestice između 0,1  0,2 mikrona.

Ulje i voda u obliku aerosola se ponašaju slično drugim česticama i mogu se odvojiti pomoću koalescentnog filtera. U filteru se ove kapljice tečnosti spajaju i postaju teže, pa potonu na dno filtera.

Filter može da odvaja ulje u obliku aerosola, kao i u tečnom stanju. Međutim, ako je ulje u tečnom stanju, to će dovesti do pada visokog pritiska i prenošenja ulja. Ako je ulje u obliku pare, teže ga je odvojiti i zahteva filter koji sadrži adsorpcioni materijal, obično aktivni ugalj.

Sva filtriranja neizbežno rezultiraju padom pritiska zbog čega sistem komprimovanog vazduha gubi energiju. Finiji filteri sa čvršćom strukturom odvajaju više zagađivača, ali takođe izazivaju veći pad pritiska i veća je verovatnoća da će se brže zapušiti. To dovodi do potrebnom češćom zamenom filtera i, posledično, do većih troškova održavanja.

Dodatno, filteri moraju biti dimenzionisani da pravilno podnose nominalni protok i da imaju veći prag kapaciteta. To olakšava upravljanje nekim padovima pritiska zahvaljujući određenoj količini blokade.

Kako funkcionišu sušači vazduha?

Za uklanjanje vlage iz komprimovanog vazduha koriste se rashladni ili adsorpcioni sušači. Rashladni sušači se koriste kada je maksimalni potreban kvalitet vazduha klase 4, što znači da je tačka rose 3°C ili niže. Ako je potreban komprimovani vazduh s manje vlage (tačka rose nižeg pritiska), mora se ugraditi adsorpcioni sušač.

In this guide you will learn everything you need to know on air treatment. From different types of contaminants to knowing your air quality requirements; this guide covers all important air treatment topics.

Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our air treatment experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.

Povezani članci