Uobičajeni problemi bezbednosti komprimovanog vodonika
Sva goriva predstavljaju određeni stepen opasnosti, a vodonik nije izuzetak. Prisustvo goriva je jedan od tri „sastojka“ potrebna da izazove eksploziju. Međutim, pošto druga dva – kiseonik i izvor paljenja (kao što je varnica ili toplota) – moraju biti prisutni u isto vreme, ovo je rizik koji se može ublažiti, pa čak i eliminisati.
Drugim rečima, ne postoji apsolutno nikakva opasnost od eksplozije ako gorivo držite dalje od kiseonika i/ili izvora paljenja. Govoreći o tome, tačno je da je mešavina vodonika i vazduha veoma eksplozivna. I mere predostrožnosti se moraju uzeti u obzir prilikom skladištenja i rukovanja gasom.
Da li je vodonik opasan?
Ili šta čini vodonik bezbednijim od drugih alternativa?
Možda zbog razorne sile vodoničnih bombi, mnogi ljudi veruju da je ovaj gas posebno opasan.
U stvarnosti, vodonik nema nikakve veze s vodoničnom bombom, pošto je vodonična bomba (H-bomba) nuklearna, a nema ničeg nuklearnog kada se koristi vodonik kao gas.
Međutim, upravo je suprotno. Kada je reč o gorivima, vodonik je bezbedniji od konvencionalnih alternativa koje se danas koriste, zbog nekih specifičnih svojstava koje poseduje. Uz to, i dalje je važno biti oprezan jer je područje iznad ventilacije H2 zonirano područje.
1. Jedan pogled na bezbednosni list vodoničnog materijala pokazuje zašto. To je najlakši gas od svih, čak i lakši od vazduha.
Kao rezultat toga, vodonik se brzo raspršuje kada se ispusti u vazduh i ne zadržava se da formira potencijalno eksplozivnu mešavinu za razliku od drugih široko korišćenih goriva poput metana (CNG). Ovo je izuzetno važno u slučaju curenja vodonika.
2. Vodonik je netoksičan, što ga čini mnogo bezbednijim za ljude od mnogih drugih goriva.
3. Međutim, vodonik se lakše zapali od drugih goriva. To je zato što mali nivoi u vazduhu takođe mogu biti veoma eksplozivni. Pored toga, zahteva nižu energiju paljenja od drugih goriva, kao što su benzin ili prirodni gas.
4. Još jedna potencijalna opasnost po bezbednost je da su plamenovi vodonika skoro nevidljivi.
5. Na kraju, pošto njegova niska gustina ambijentalne temperature rezultira niskom energijom po jedinici zapremine, gas treba da se skladišti pod veoma visokim pritiskom.
! Kao i sa svakim drugim gorivom, rukovanje vodonikom nosi određene rizike.
! Zbog njegovih hemijskih svojstava, možete svesti na minimum opasnosti od gasovitog vodonika odgovornim rukovanjem.
Sigurnost postrojenja za komprimovani vodonik
Međutim, „bezbednije“ ne znači „100% bezbedno“, zbog čega s vodonikom i dalje treba pažljivo rukovati. Drugi pogled na bezbednosni list vodoničnog materijala pokazuje da on takođe ima neka svojstva koja zahtevaju određene inženjerske kontrole kako bi se minimizirali rizici.
Na primer, vodonik se može lakše zapaliti jer ima širok raspon zapaljivih koncentracija u vazduhu. Takođe ima nižu energiju paljenja od drugih goriva, kao što su benzin ili prirodni gas.
Zbog toga je važno skladištiti gas u odgovarajućim posudama, sprečiti curenje vodonika i obezbediti odgovarajuću ventilaciju.
Pored toga, pošto je njegov plamen skoro nevidljiv kada se zapali, svaka operacija koja koristi vodonik zahteva posebne detektore plamena.
Konačno, vodonik bi trebalo da se skladišti pod izuzetno visokim pritiskom jer njegova niska gustina na sobnoj temperaturi dovodi do niske energije po jedinici zapremine. Međutim, važno je napomenuti da skladište vodonika pod visokim pritiskom i dalje može biti sigurnije od skladištenja komprimovanog prirodnog gasa ili tečnog prirodnog gasa kada se skladišti ispravno.
Najbolje prakse za pitanja bezbednosti vodonika
Uvek postoje potencijalne opasnosti kada se radi sa gorivom i ne postoji savršena zaštita. Međutim, prateći ove najbolje prakse, poštujući sve primenljive bezbednosne standarde i koristeći kvalitetnu opremu, moći ćete da ublažite zabrinutost za bezbednost komprimovanog vodonika.