Značaj tretiranja komprimovanog vazduha
Kratak vodič kroz razloge za tretiranje komprimovanog vazduha
Postoji dobar razlog zašto se komprimovani vazduh naširoko naziva „četvrtim važnim sredstvom“. Baš kao gas, struja i voda, čitave industrije bi mirovale bez toga.
Međutim, iako je podjednako neophodan, komprimovani vazduh je takođe jedinstven na nekoliko načina. Prvo i najvažnije, ako ste poput velike većine korisnika komprimovanog vazduha, morate da generišete sopstveni umesto da ga dobijate od komunalnog preduzeća. A pošto komprimovanje vazduha troši dosta energije, trebalo bi da vodite računa o korišćenju efikasne opreme za smanjenje operativnih troškova.
Pored toga što ćete osigurati da imate dovoljno zaliha u svakom trenutku kako biste obezbedili nesmetane procese, takođe morate da garantujete da vazduh koji vam je potreban ima zahtevan kvalitet i čistoću.
I to nas dovodi do druge velike razlike. Iako ne morate da brinete o kvalitetu električne energije, vode ili gasa koje komunalna preduzeća obezbeđuju, kvalitet i čistoća komprimovanog vazduha su vaša odgovornost – i, u zavisnosti od primene, može biti od ključne važnosti.
Kao rezultat toga, ne morate samo da generišete sopstveni vazduh, već morate da brinete i o pravilnom tretmanu komprimovanog vazduha.
Zašto je tretman komprimovanog vazduha toliko važan?
Sada možete da se zapitate: „Zašto moram da ga tretiram? To je samo vazduh i, ako je dovoljno dobar da ga udišem, onda sigurno mora biti dovoljno dobar za moju primenu?"
Ono što je najvažnije, kao što ime kaže, imamo posla sa „komprimovanim” vazduhom, a ne sa okolnim vazduhom koji udišete. Da biste dobili komprimovani vazduh, morate sabiti mnogo običnog vazduha tako da se uklopi u mnogo manji prostor. Zatim, kada se taj vazduh kasnije oslobodi, njegova energija se oslobađa i može se koristiti za napajanje pneumatskih alata i druge opreme.
Ali postoji kvaka: naš ambijentalni vazduh nije previše čist. Na primer, može da sadrži desetine miliona sitnih čestica po kubnom metru, kao i vlagu i ostatke sagorelih fosilnih goriva. Ovaj vazduh je generalno bezbedan za disanje – iako je zagađenje vazduha sve veći problem u nekim metropolskim oblastima.
Tokom procesa kompresije, međutim, samo vazduh se kompresuje, a ne sitne čestice koje sadrži, što znači da se njihova količina znatno povećava. Pored ovih sitnih čvrstih čestica, komprimovani vazduh takođe sadrži mnogo više vlage nego ambijentalni vazduh. Ako se taj vazduh ne tretira, onda ovi različiti zagađivači mogu podjednako oštetiti vašu opremu i krajnje proizvode. Ovo može imati razorne i skupe posledice – od kraćeg radnog veka usled korozije i akumulacije rđe do pokvarenih proizvoda.
Najprikladnije poređenje sa drugim komunalnim uslugama je voda: Zamislite šta bi se desilo kada biste vodu koja vam je potrebna dobili iz reke... ali bi u njoj bilo nekoliko puta više zagađivača. To bi moglo biti dovoljno dobro da se ugasi vatra, ali nikako da se stavi u hranu ili lekove.
Isti je princip i s komprimovanim vazduhom: iako postoji nekoliko primena koje mogu da koriste bilo koju vrstu vazduha, većina zahteva neku vrstu tretmana komprimovanim vazduhom.
Tretman komprimovanog vazduha je često obavezan, pa proučite propise
Zato većina procesa koji zahtevaju kvalitet komprimovanog vazduha imaju neke zahteve u pogledu njegovog kvaliteta i čistoće, kao što su
Prehrambene & industrije koje moraju da izbegavaju vlagu i kontaminaciju česticama kako bi sprečili razmnožavanje bakterija i pokvarene proizvode.
Primena u sprejevima, gde zagađivači dovode do oštećenja boje, kao što su plikovi.
Farmaceutska industrija, koja mora da zaštiti svoj proizvod od vlage.
Proizvodnja cementa kako bi se osiguralo da se cement ne pretvori u beton nakon izlaganja vodi.
Sektor elektronike, gde vlaga u komprimovanom vazduhu može dovesti do korozije.
U mnogim slučajevima, tretman komprimovanog vazduha nije samo preporučljiv, već i obavezan da bi se održao kvalitet proizvoda, tako da je uvek vredno znati kojim zagađivačima možete biti izloženi, koje standarde kvaliteta komprimovanog vazduha morate da ispunite i šta možete da uradite da biste to postigli.