Vazduh koji udišemo sadrži oko 78% azota, ali azot većeg stepena čistoće ima širok opseg praktičnih primena u mnogim industrijama. Kompanije koje koriste azot mogu imati koristi od sopstvene proizvodnje azota
Azot je sredstvo koje omogućava kiseoniku da održi život na našoj planeti. Ali, zbog niza karakteristika koje ga čine idealnim za mnoge industrijske primene, on predstavlja mnogo više od toga da nas „samo“ održava u životu. Najvažnija od azotovih karakteristika je da je inertan gas, što znači da sporo reaguje sa drugim supstancama. To ga čini idealnim za svaku primenu u kojoj se mora ili sprečiti spora oksidacija (npr. korozija štampanih ploča u elektronskoj industriji) ili brza oksidacija (npr. eksplozije ili požari). Pored toga, on je bez mirisa i boje, što znači da je azot idealan medijum za primenu u industriji hrane i pića – na primer za produženje roka trajanja prehrambenih proizvoda. Kao rezultat ovih svojstava, nije iznenađujuće što postoji stalna potražnja za azotom u mnogim sektorima – od automobilske i hemijske industrije do akvakulture i modelovanja ubrizgavanjem (npr. ambalaža i predmeti od plastike i gume).
Azot: najzastupljeniji gas na svetu
Na sreću, azot je dostupan u izobilju, čineći veći deo vazduha koji udišemo. Ali to ne znači da je za gore navedene industrijske namene spreman za upotrebu, kao ni za mnoge druge. Azot se može dobiti na tri načina: kompanije mogu da iznajme rezervoar za azot za svoje potrebe, da poruče gas u bocama pod visokim pritiskom ili da proizvedu sopstveni azot. Mnoga preduzeća brzo zaključuju da su prve dve opcije, koje se oslanjaju na spoljnog dobavljača nezgodne, neefikasne i skupe. Na sreću, postoje načini na koje mogu da proizvedu sopstveni azot i kontrolišu količinu, čistoću i pritisak za bilo koju primenu – i obezbede za svoje potrebe neograničene količine azota na raspolaganju 24 sata.
Stoga, sopstvena proizvodnja azota povećava fleksibilnost proizvodnje i pošto nema uključenog spoljnog dobavljača, prevazilazi stalno praćenje nivoa zaliha, obradu porudžbina, dopunjavanje i troškove isporuke, a oslobađa i prostor inače potreban za skladištenje boca sa azotom.
Način rada generatora azota
Generator azota, u suštini, funkcioniše ovako: odvaja molekule azota od molekula kiseonika u komprimovanom vazduhu, zbog čega se na izlazu iz generatora dobija prečišćen azot. Generisanje azota se može obaviti pomoću membranskog generatora azota ili u procesu adsorpcije promenom pritiska (PSA) u generatoru azota koji je povezan sa kompresorom. Ali koju tehnologiju koristiti? Pa, zavisi od kvaliteta azota koji vam je potreban. Ako, na primer, samo treba da naduvate gume ili koristite azot za sprečavanje/suzbijanje požara, onda će biti dovoljan nizak nivo čistoće azota od 90-99% i membranski generator azota. Međutim, PSA generator azota je neophodan onda kada morate da postignete veoma visoku čistoću od 99,999% ili 10 ppm, na primer u prehrambenoj industriji ili za plastično oblikovanje.
Osim što omogućava kompanijama da kontrolišu koliko azota žele da proizvode, pod kojim pritiskom i stepenom čistoće, sopstveno generisanje azota ima i druge prednosti. Korisnici više nisu izloženi promenama cena na tržištu, štede na transportnim troškovima i sprečavaju kašnjenja u isporukama. Pored toga, preduzeća koja proizvode sopstveni azot ne moraju da se suoče sa opasnostima u pogledu bezbednosti koje prete pri rukovanju bocama pod visokim pritiskom, nemaju nikakve gubitke usled isparavanja azota iz rezervoara, i ne moraju da vraćaju dobavljaču boce pod visokim pritiskom koje se nikada ne mogu potpuno isprazniti. Vremenom se početna investicija za generator azota isplati jer su operativni troškovi značajno niži u poređenju sa kupovinom azota od dobavljača.
Pogledajte ovaj video da saznate više o azotu
Membranski generatori azota
Ova tehnologija odvaja vazduh na gasne komponente tako što potiskuje jeftin komprimovani vazduh kroz membrane koje se sastoje od snopova pojedinačnih šupljih polupropustljivih vlakana. Svako vlakno je veoma malo, ima savršeno kružni poprečni presek i jednak otvor kroz centar. Na jednom kraju modula, komprimovani vazduh se uvodi u vlakna i dolazi u kontakt sa membranom dok teče kroz otvore vlakana. Kiseonik, vodena para i drugi gasovi u tragovima lako prodiru kroz membransko vlakno i bivaju ispušteni, ali azot je zatvoren u membrani i teče kroz izlazni otvor. Pošto vodena para prodire kroz membranu, mlaz azota je veoma suv, sa temperaturom rošenja do -50°C (-58°F).
Membranska tehnologija je jednostavna i efikasna, sa kompaktnim, sveobuhvatnim jedinicama koje zahtevaju malo održavanja i imaju nulte operativne troškove. Idealan je za primenu tamo gde je željeni protok azota relativno nizak i nivoi čistoće ne prelaze 99%. Membranska tehnologija zahteva manje početno ulaganje od tehnologija visokog protoka/visoke čistoće, kao što je adsorpcija sa promenama pritiska (PSA).
PSA generatori azota
Adsoprcija je proces u kome se atomi, joni i molekuli supstance (u ovom slučaju komprimovanog vazduha) zadržavaju na površini adsorbenta. PSA generator izoluje azot, dok se ostali gasovi u struji komprimovanog vazduha (kiseonik, CO2, vodena para) adsorbuju, ostavljajući za sobom samo čist azot. PSA zadržava kiseonik iz struje komprimovanog vazduha kada se molekuli vežu za ugljenično molekularno sito. Ovo se dešava u dve odvojene posude pod pritiskom (toranj A i toranj B), od kojih je svaka napunjena ugljeničnim molekularnim sitom, a koje se smenjuju zbog procesa separacije i procesa regeneracije.
Čist i suv komprimovani vazduh ulazi u toranj A. Pošto su molekuli kiseonika manji od molekula azota, oni prolaze kroz pore sita. Molekuli azota ne mogu da prođu kroz pore, tako da zaobilaze sito što za rezultat ima azot željene čistoće. Ova faza se naziva faza adsorpcije ili separacije. Većina azota proizvedenog u tornju A izlazi iz sistema, spremna za direktnu upotrebu ili skladištenje.
Zatim, mali deo generisanog azota se uliva u toranj B u suprotnom smeru. Ovaj tok istiskuje kiseonik koji je zarobljen u prethodnoj fazi adsorpcije tornja B. Smanjenjem pritiska u tornju B, ugljenikova molekularna sita gube sposobnost da zadrže molekule kiseonika, koji se odvajaju od sita i bivaju odnešeni slabom strujom azota koji dolazi iz tornja A. Ovaj proces „čišćenja" stvara prostor novim molekulima kiseonika da se vežu za sita u sledećoj fazi adsorpcije.
PSA tehnologija omogućava neprekidan protok, velikog kapaciteta, azota u zahtevnim načinima primene na nivou čistoće do 99,999%. PSA generatori imaju veće početne troškove ulaganja od membranskih generatora, ali nude prednosti većeg protoka i višeg nivoa čistoće koje zahtevaju neke industrije i namene.
Obratite se stručnjaku za vazdušne sisteme u vezi najboljeg rešenja za generisanje azota u vašem postrojenju.