Kako ukloniti zagađivače (kontaminante) iz komprimovanog vazduha
Ovaj članak će da objasni zašto je tretman vazduha toliko važan i kako ukloniti zagađivače iz vašeg komprimovanog vazduha pomoću filtera.
Zašto je važno tretirati vazduh?
Sistem za tretman vazduha filtrira i suši komprimovani vazduh kako bi bio što čistiji. Važno je odabrati pravu opremu za tretman vazduha koja će vam pomoći da ispunite standarde čistoće i kvaliteta vazduha. Bez tretiranja vazduha, kontaminirani vazduh ugrožava kvalitet proizvoda. Najbolji pristup je da se dosledno proizvodi suv, čist komprimovani vazduh i filtriraju sve neželjene supstance, kao što su kapljice vode ili para, ulje, mikroorganizmi i prašina.
Ako je vodena para prisutna u komprimovanom vazduhu, može izazvati koroziju, visoke troškove održavanja i visoku stopu odbacivanja. Na primer, kada su zagađivači u vazduhu, to može izazvati defekte kao što su plikovi prilikom nanošenja boje prskanjem.
Sistem za filtriranje vazduha može lako da ukloni takve zagađivače. Za čišćenje komprimovanog vazduha mogu da se koriste različiti filteri i svaki od ovih filtera cilja različite zagađivače.
Kako ukloniti vodu iz komprimovanog vazduha
Primena naknadnog hladnjaka
Za čišćenje komprimovanog vazduha, vazduh treba da bude suv što je više moguće. Slobodna voda u vazduhu sprečava neke filtere da rade najbolje. Efikasan način za sušenje vazduha je naknadno hlađenje.
Nakon kompresije, komprimovani vazduh na izlazu iz kompresora je vruć, obično na temperaturi između 70–200°C. Naknadni hladnjak se koristi za snižavanje ove temperature, a čineći to smanjuje i sadržaj vode.
Naknadni hladnjak je standardni dodatak filtera za vodu za instalaciju kompresora. Uvek ga treba postaviti direktno iza kompresora. Naknadni hladnjaci mogu da budu hlađeni vodom ili vazduhom i uglavnom su opremljeni separatorom vode koji odvodi prikupljenu vodu iz sistema.
Primena separatora vode
Većina kompresorskih instalacija opremljena je naknadnim hladnjakom i separatorom vode za odvajanje što je moguće više kondenzovane vode iz komprimovanog vazduha. Pravilnim izborom i dimenzioniranjem separatora vode može se postići efikasnost od 80-90%. Preostala voda teče sa komprimovanim vazduhom kao vodena magla u prijemnik vazduha.
Kako ukloniti ulje iz komprimovanog vazduha
Primena filtera
Filtracija je važan korak u tretmanu vazduha. Međutim, nekoliko faktora može da utiče na proces odvajanja, što otežava kontrolu količine ulja koja ostaje u vazduhu.
Na efikasnost filtera za ulje utiču:
Specifikacije proizvoda obično navode specifičnu temperaturu vazduha na kojoj filteri funkcionišu. Zato proverite temperaturu okolnog vazduha i izaberite filter koji radi na toj temperaturi. Klimatske i sezonske promene mogu da prouzrokuju fluktuaciju temperature, što će da utiče na kapacitet odvajanja filtera. Kako temperatura raste, količina uljne pare se eksponencijalno povećava.
Korisno je proveriti koju vrstu zagađivača je potebno filtrirati, a zatim odabrati odgovarajući filter.
Moderni filteri od vlakana su veoma efikasni filteri za uklanjanje ulja za vazdušne kompresore. Međutim, filteri od vlakana mogu da uklone samo ulje u obliku kapljica ili aerosola, dok uljna para mora da se ukloni pomoću filtera s aktivnim ugljem.
Uzmite u obzir da pravilno instaliran filter od vlakana i odgovarajući predfilter mogu da smanje količinu ulja na približno 0,01 mg/m3. Filter s aktivnim ugljem može značajno da smanji količinu ulja na 0,003 mg/m3.
Filteri s aktivnim ugljem
Ugalj može da apsorbuje 10-20% svoje težine ulja. Filter obložen aktivnim ugljem u prahu ima ograničen vek trajanja i može da radi samo na prilično niskim temperaturama. Za razliku od njih, filteri sa perlama od aktivnog uglja sadrže mnogo više aktivnog uglja; čime se produžava životni vek filtera i omogućava filteru da radi na višim temperaturama.
Filteri s aktivnim ugljem uklanjaju samo paru i trebalo bi da im prethode drugi, odgovarajući filteri. Važno ih je postaviti što bliže mesta primene radi optimalnog efekta. Treba ih i redovno proveravati i često menjati; dobar standard je jednom godišnje, što zavisi i od toga u kojoj meri se kompresor koristi i koliko vode i ulja se uklanja.
Kako razdvojiti ulje i vodu
Za filtriranje ulja iz vode, ulje u obliku kapljica se delimično odvaja u naknadnom hladnjaku, separatoru kondenzacije ili kondenzacionoj slavini i protiče kroz sistem s kondenzovanom vodom. Ova emulzija ulje/voda je klasifikovana kao otpadno ulje i ne sme se ispuštati u kanalizaciju ili direktno u prirodu. Kondenzaciona drenaža i njeno sakupljanje su složeni i skupi. Lako i isplativo rešenje ovog problema je ugradnja separatora ulja/vode sa membranskim filterom za proizvodnju čiste drenažne vode i ispuštanje ulja u poseban prijemnik.
Često ulje koje zagađuje vazduh potiče od maziva koja se koriste za rad vazdušnog kompresora. Izborom bezuljnog kompresora ćete da eliminišete potrebu za filterom za uklanjanje ulja. Ovo je najbolje rešenje za kvalitetan vazduh i s ekonomskog stanovišta jer smanjuje potrošnju energije.
In this guide you will learn everything you need to know on air treatment. From different types of contaminants to knowing your air quality requirements; this guide covers all important air treatment topics.
Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our air treatment experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.
Povezani članci
9 мај, 2022
Moraju se doneti brojne odluke kada se instalira sistem komprimovanog vazduha kako bi on obezbedio odgovarajući kvalitet vazduha, pošto komprimovani vazduh može da sadrži neke štetne zagađivače kao što su vodena para i ulje.
15 новембар, 2022
Pomoću linijskog filtera za kompresor možete ukloniti neželjene i štetne supstance iz vazduha. Saznajte više ovde.
18 октобар, 2022
Moraju se doneti brojne odluke kada se instalira sistem komprimovanog vazduha kako bi on odgovarao različitim potrebama i obezbedio pravi kvalitet vazduha.