10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Separatori ulja i vode - komponente i faze

Air Treatment Oil Water separators Ancillary equipment Compressed Air Wiki OSC

Separator ulja i vode igra ključnu ulogu u sistemima komprimovanog vazduha koji koriste ulje kao mazivo, kao u slučaju vijčanog kompresora.

Istražite teme ⤸

Tokom procesa generisanja komprimovanog vazduha, nastaje kondenzat (vodena para). Ova vlaga sadrži tragove ulja i drugih zagađivača. Da biste zaštitili životnu sredinu i vašu opremu, kondenzat mora da se tretira. Nakon što se ulje filtrira, potrebno ga je izvojiti pre nego što može bezbedno da se odloži.

Kao što možete da pretpostavite, tu se primenjuje separator ulja i vode. Ova oprema odvaja vodu i ulje unutar kondenzata kako bi se sprečilo da ulje završi u okolini.

Šta je separator ulja i vode?

Separator ulja i vode je deo opreme dizajniran za odvajanje ulja i vode s različitim filterima. Postoje različite vrste separatora koji služe različitim industrijama: rudarstvo, građevinarstvo, tretman otpadnih voda i proizvodnju hrane.

U ovom članku ćemo razmotriti kako separatori rade i zašto su neophodni za poštovanje zakona i zaštitu životne sredine. Kada je u pitanju odvajanje naftne vode, što se više kondenzata prečisti pre nego što dospe u podzemne vode, to bolje za planetu.

Zašto se ulje i voda moraju razdvojiti?

Uklanjanje ulja iz vode je značajan posao. Većina ljudi je verovatno upoznata sa eksperimentom koji pokazuje kako se jedna kapljica ulja brzo širi po velikoj površini vode. Jedan litar motornog ulja može kontaminirati milion litara podzemnih voda.

Naftna mrlja koja prekriva površinu vode može da spreči kiseonik da dođe do biljaka i životinja ispod nje. Nafta takođe može da šteti divljim životinjama tako što loše utiče na izolaciona svojstva životinja koje nose krzno. Pored toga, može da utiče na vodoodbojna svojstva ptičjeg perja.

Postoji drugi razlog zašto se ulje mora odvojiti od kondenzata. To je zakon na mnogim mestima. Sve više zemalja i drugih jurisdikcija donosi sve strožije ekološke propise koji zabranjuju ispuštanje vode koja sadrži ulje. Kršenje takvih pravila može dovesti do skupih kazni.

OSC 170 working principle still

Dok gore pomenuti eksperiment pokazuje da se ulje i voda ne mešaju, to ne znači da ulje može da se skine s vrha. Zbog toga je odvajanje ulja i vode u sistemima komprimovanog vazduha neophodno za ispunjavanje zakonskih propisa i minimiziranje uticaja na životnu sredinu.

Dobra vest je da separatori mogu da eliminišu približno 99,5% ulja koje se nalazi u vodenoj pari komprimovanog vazduha. Sada pogledajmo detaljnije kako funkcioniše separator ulja i vode.

Kako funkcioniše separator ulja i vode?

Kao što možete da pretpostavite, postoje razlike između marki i tipova separatora ulja i vode. Međutim, većina uključuje višestepenu filtraciju i princip adsorpcije. Adsorpcija je površinski fenomen gde se ulje jednostavno taloži na površini zbog toga što je manje gustine od vode.

Za tretman kondenzata, separatori često koriste dve ili tri faze filtracije koje se oslanjaju na različite medije za filtriranje. Hajde da prođemo kroz svaku fazu da bismo bolje razumeli kako se tretira kondenzat kompresora.

Faze filtracije

Ulje koje sadrži kondenzat iz kompresora teče pod pritiskom u separator. Kreće se kroz filter prvog stepena, koji je obično predfilter. Otvor za rasterećenje pritiska obično pomaže u smanjenju pritiska i izbegavanju turbulencije u rezervoaru separatora. Tako se omogućava gravitaciono odvajanje slobodnih ulja.

Prva faza

Filteri prve faze se obično sastoje od polipropilenskih vlakana koja adsorbuju ulje, ali ne i vodu. To znači da će se kapljice ulja zalepiti za površinu propilenskih vlakana. Zbog svojih karakteristika koje privlače ulje, poznata su kao "oleofilna" vlakna. Ova vrsta medija za filtriranje obično pluta na površini vode. Međutim, kako postaje teži, on adsorbuje kapljice ulja, tonući dublje pred kraj svog radnog veka.

Druga i treća faza

Nakon prve faze filtracije, kondenzat teče kroz glavne filtere. Ovo uključuje filtere drugog i ponekad trećeg stepena. Oni su često na bazi aktivnog uglja (ili organske gline za jače emulzije) za prečišćavanje i „poliranje“ kondenzata. U suštini, u zavisnosti od tipa i veličine separatora, kondenzat će proći jednu ili dve uzastopne faze filtracije s aktivnim ugljem/organoglinom.

Poslednji korak

Na kraju ovog procesa sakupljaju se preostali ostaci ulja u kondenzatu. Na temperaturi okoline od 20 ℃ koja sadrži 1-2 g/m3 ulja nakon prve faze, nakon separacije ostaje oko 2-3 mg/m3 ulja.

Preostala voda je dovoljno oslobođena zagađivača i može se bezbedno ispustiti u kanalizacioni sistem. Separator uljai vode je obavio svoj posao. Na kraju, svi imaju koristi. Kompanija je poštovala propise, izbegavajući novčane kazne, istovremeno štiteći životnu sredinu.